• Reklam
Reklam

Dilenciler, Amerikalı Türk Gruplarına Dadandı

Sosyal Medya dilencileri son yıllarda hızla artarken, Amerikalı Türklerin kullandığı Facebook gruplarına dadandı. ABDPOST.COM ile ortak çalışan gruplara günde 8-10 kişi para istiyor. Bazıları ise Amerika'da yaşayan Türklere ulaşarak çocuğunun, eşinin veya kendisinin hasta olduğunu belirterek destek bekliyor.

Reklam
Dilenciler, Amerikalı Türk Gruplarına Dadandı
Editör: ABD Post
13 Haziran 2021 - 20:57
  • Reklam
Teknoloji her şeyi değiştirdi. Yeme içme alışkanlıkları, yaşam biçimi gibi birçok alanda etki gösterdi. Son etkilediği konu ise dilencilik oldu. Evet, yanlış duymadınız dilencilik... Yeni bir trend sosyal medyayı sardı: Sosyal medya dilenciliği.

Son günlerde başta SMA hastaları olmak üzere, bir çok hasta çocuk fotoğrafları mail kutunuza veya sosyal medya hesaplarınızı veyahut whatsapp gibi hesaplardan ulaşabiliyor.

Teknolojinin yan etkisi hayatımızı kökünden değiştirdi. Sadece bizi değil her türlü mesleği de değiştirdi. Mimarlıktan, mühendisliğe, gazetecilikten, öğretmenliğe kadar her meslek etkilendi. Dilencilik de dahil.


SOSYAL MEDYA'DAN YOĞUN İSTEK VAR

Sosyal medya hesaplarına dadanan Dilencilerin bir kısmı iş kadar parada istiyor. Para isteyenler Türkiye'de işlerin kötüleştiğini anlatarak, "Lütfen bana yardım edin." diyerek sosyal medya hesaplarına yazıyor. 
ABDPOST.COM editörleri ile ortaklaşa çalışan gruplara günde 10-12 yardım mesajı geldiğini dile getiren Sosyal Medya Editörü Salih Güçlü, "Bazıları belki gerçektir. Ama bir kısmının hiç inandırıcılığı yok. Bunları elemek oldukça zor. Bu sayı her geçen gün artıyor." diye konuştu.

Facebook'ta New Jersey Turks ve Amerika Türkleri grubuna gelen mesajların yüzde 40'ı yardım istekleri olduğuna dikkat çeken yöneticiler, bir çoğunu yayınlamadıklarını söylüyor.


TİKTOK DİLENCİLERİ

Özellikle TikTok’un yayıncılara verdiği ücreti duyanlar, buradan para kazanmak için çeşitli işlere imza atıyorlar. Onlardan birisi de canlı yayın açmak ve gelen hediyelerle para kazanmak.

TikTok canlı yayın açanlara, gelen ‘ücretli hediye’ diye tabir edeceğimiz şeyler vasıtasıyla para veriyor. Haliyle çokça denk geliyoruz TikTok’ta video izlerken canlı yayın açanlara. Ancak durum o kadar ileri gitti ki ‘ücretli hediye’ alabilmek için insanlar dilenmeye varan şeylere kadar gidiyor. Canlı yayın açıp “N'olur bize ücretli hediye gönderin” diyen tipler peyda oldu. Ciddi manada sıkıntılı videolar bunlar. Klasik dilenciden pek farkı yok. Sadece daha teknolojik.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com