• Reklam
Reklam

Dolce Gabbana'nın ABD'li Yazarlarla Kavgası

Dolce Gabbana'nın Amerikalı moda blog yazarına açtığı ve 600 milyon doların üstünde tazminat talep ettiği dava, halka açıldı.

Reklam
Dolce Gabbana'nın ABD'li Yazarlarla Kavgası
08 Mart 2021 - 07:04
  • Reklam
Dünyaca ünlü İtalyan markası Dolce Gabbana'nın İtalyan mahkemesine başvurarak ABD'li bir moda blog yazarından 600 milyon dolardan fazla tazminat talep ettiği dava halka açıldı. Söz konusu dava, 2019'da Milano asliye hukuk mahkemesinde açılmıştı. Dolce Gabbana'nın Asyalı tüketicilerin boykotuna yol açan tasarımcılarından birine atfedilen Asya karşıtı yorumları yeniden yayınlayan Amerikalı moda blog yazarınından tazminat talep etmişti. 

Moda blogcuları olayı bu hafta Instagram hesapları Diet Prada'da yayınladığında halka açıldı. Gabbana, moda dünyasında, orijinal olmama ve sosyal konulardaki keskin yorumlar nedeniyle geniş bir kitle tarafından eleştiriliyor.

Blogcuları koordine eden Fordham Hukuk Fakültesi Moda Hukuku Enstitüsü müdürü Susan Scafidi, "Bütün bu dava Diet Prada'yı susturmaya ve Tony (Liu) ve Lindsay'i (Schuyler) kişisel olarak susturmaya çalışmanın bir yolu" şeklinde bir savunma yaptı.

Associated Press'in (AP) ulaştığı Dolce & Gabbana'nın avukatları ise dava hakkında yorum yapmayı reddetti.

Dava, Dolce Gabbana'nın, Şangay'daki büyük bir pist şovunu destekleyen kültürel açıdan duyarsız videolar olarak görülen ve daha sonra özel bir Instagram sohbetinde aşağılayıcı yorum gönderileri olarak görülen öfkenin ardından Asya'da bir boykotla karşı karşıya kaldığı Kasım 2018'e dayanıyor.

Gösteri, Dolce Gabbana ürünlerini çeken perakendecilerin ve markayı reddeden Asyalı VIP'lerin de dahil olduğu tepkiyle iptal edildi.

Tasarımcılar Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, başlangıçta Gabbana’nın hesabının ele geçirildiğini söylediler. İkili daha sonra Çin halkından özür dileyen bir video yayınladı.

Scafidi, Cumartesi günü AP'ye “Kamuya açık bir özür ve sessiz bir dava gerçekten aklımda birbirini etkiliyor” dedi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com