• Reklam
Reklam

Dr. Umut Yıldız'ın Mars Copter Yorumu

8 yıldır NASA’da çalışmalarını yürüten astrofizikçi Dr. Umut Yıldız NASA'nın Mars ekibine katıldı. California'daki Caltech'e bağlı Uzay Araştırma Merkezi'nde görev yapan JPL statüsündeki Yıldız Mars'ta uçan helikopter için "Wright Kardeşlerin 100 yıl önceki uçuşu gibi bir olay" dedi.

Reklam
Dr. Umut Yıldız'ın Mars Copter Yorumu
20 Nisan 2021 - 13:56
  • Reklam
Dr. Yıldız kendi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "#MarsHelicopter’in ilk test uçuşu #Perseverance’in Mastcam-Z adlı kamerasından helikoptere 63 metre uzaklıktaki (1 m yükseltideki) van Zyl noktasından izlendi.  Çok büyük riskler vardı ama neticede beklendiği gibi geçti. 

İlk uçuşunda 40 saniyede 3 metre yukarı kalktı, kendi ekseni etrafında döndü ve aşağı indi. Bundan sonra daha yüksek ve daha uzun sürecek 4 test daha var.

Küçük bir helikopter için kısa bir uçuş ama insanlık için Wright Kardeşlerin 100 yıl önceki uçuşu gibi bir olay. İlk defa başka bir gezegende bir araç uçurduk. Şimdi daha büyük araçların yolu açıldı. Tebrikler #NASAJPL  #ingenuity #marsingenuity #nasa #perseverance #marsperseverance
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com