Dr. Zeki Uygur Belgesel ile Anılacak

Dr. Zeki Uygur Belgesel ile Anılacak

Uzun yıllar Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan ve 2012 yılında vefat eden Dr. Zeki Uygur'un hayatı belgesele konu oldu. Tulga Tekman'ın duyurusuna göre, Doğan Özmekik'in hazırladığı belgesel 15 Şubat Perşembe günü gösterime girecek. ABD'de yakından tanınan, beyin ve Damar Cerrahı olarak bu ülkede görev yapan Dr. Zeki Uygur 8 Mart 2012'de vefat etmişti.

13 Şubat 2018 - 23:48 - Güncelleme: 14 Şubat 2018 - 14:35

Amerika'daki Türkler arasında 'İyilik meleği' olarak bilinen ünlü beyin ve damar cerrahı aynı zamanda da tiyatro sanatçısı Nejat Uygur'un büyük ağabeyi Zeki Uygur 86 yaşında yaşamını yitirmişti.

Zeki Uygur, ABD'de bir mafyanın vurduğu bir polisi, mafyanın tüm baskısına rağmen tedavi etmiş ve bu konuda yazılan kitapta da ismi Zeki Uygar olarak yer almıştı. Aynı zamanda ressam olan Uygur, Manhattan'da kendi resimlerinden oluşan çeşitli sergiler de açmıştı.

Yönetmenliğini Doğan Özmekik, metin yazarlığını Nilüfer Yenidoğan Özmekik’in yaptığı belgesel projesi tamamı ilk defa beyaz perdede yayınlanacak. Dr. Zeki Uygur’un duygu yoğunluğu yaşatan hayat hikayesi sadece Türk seyircilerini değil, Amerikan seyircisini de sinemalara çekmeyi hedefliyor.

Belgeseli hazırlayan Doğan Özmekik "Çocukluğundan başlayarak, doktorluğu seçişi, ailesi, Türk tiyatrosunun değerli ismi olan, küçük kardeşi Nejat Uygur ile olan ilişkileri, Amerika’nın New York eyaletine gelip, kariyerinde ilerleyişi, yaşadığı zorluklar, iniş, çıkış, acı, tatlı anılarıyla , tüm hayatının kendi ağzından ve yakın dostları tarafından anlatıldığı bu belgesel, hem Amerikan Türk toplumunu birleştirmek, hem kaybedilen manevi değerleri pekiştirmek, hem de değerli Dr. Zeki Uygur’u anmak amacıyla hayata geçirilmiştir." dedi.


ZEKİ UYGUR KİMDİR?

1950 yılında Ankara Tıp Fakültesinden mezun olan Uygur, beyin cerrahı olarak ihtisasını Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tamamladı. Bir süre Atatürk'ün gemisi Savanora'da görev yapan Uygur, 1952 yılında ilk kez ABD'ye Deniz Kuvvetleri adına üç muhrip gemiyi teslim alan Gaziantep zırhlı gemisiyle Tabip Üsteğmen rütbesiyle geldi. 3,5 ay süren görevinin ardından Türkiye'ye geri dönen Uygur, 1954-1957 yılları arasında yeniden ABD'ye gönderildi ve St. Albans Naval Hastanesinde uzmanlık eğitimini sürdürdü. 1961 yılında ise Beyin Cerrahı uzmanlığı için yeniden Iowa Üniversitesine gönderildi. 1969 yılında Türk Silahlı Kuvetleri'nden Tabip Albay olarak emekli olduktan sonra New York'a yerleşti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trump denies knowing identity of whistleblower
Trump denies knowing identity of whistleblower
23 states sue Trump over Calif. auto emission rule
23 states sue Trump over Calif. auto emission rule