• Reklam

Dünya Kadın Panelinde Bir Türk

New York merkezli Sanctuary For Families, Birleşmiş Milletler Kadının Küresel Statüsü Komisyonu tarafından organize edilen foruma ev sahipliği yaptı. Binlerce kişinin online olarak izlediği foruma New Jersey'de tıp doktoru olan Sebiye Coşkun konuşmacı olarak katıldı.

Reklam
Dünya Kadın Panelinde Bir Türk
28 Mart 2021 - 23:17 - Güncelleme: 28 Mart 2021 - 23:57
  • Reklam
Şiddete ve tacize uğramış ve eşitlik mücadelesinde öne çıkan kadın grubu olan Sanctuary For Families'in düzenlediği forum'a dünyanın değişik yerlerinden binlerce kişi takip etti.
Kadına yönelik şiddete karşı feminist hareketin aktivisti ve lideri olan, Dorchen A. Leidholdt tarafından desteklenen Sanctuary For Families 1970'lerin ortalarından beri, tecavüz mağdurları için danışmanlık ve avukatlık yapyor. "Medyanın kadına yönelik şiddeti teşvik etmesine" karşı örgütlenen ve Kamu yararına çalışan STK, cinsel taciz davasında davacının hukuk ekibinde görev alıyor. İstismara uğramış kadınların haklarını daha da ileri götüren yasaların çıkarılmasını ve uygulanmasını savunan STK yüzlerce kadını temsil etti.mağdur tarafından yakın eşten şiddet, insan kaçakçılığı, cinsel saldırı, tehdit namus cinayeti, kadın sünneti, zorla ve çocuk evlilik ve internet gelin ticareti gibi konularla mücadele ediyor.

Panele, New York Sanctuary For Families'te gönüllü olarak çalışan Dr. Sebiye Coşkun, MD, RN, ve Kadın Hakları Savunucusu, Kika Cerpa Seks Ticareti Karşıtı Avukat, Jaha Dukureh Safe Hands for Girls, Jacqueline Franchetti Kyra’nın Şampiyonları, Fraidy Reiss Unchained At Last katılırken,
panelin Moderatörleri ise Taina Bien-Aimé Kadın Ticaretine Karşı Koalisyon İcra Direktörü, Mariama Diallo LCSW
Ortak Program Direktörü, Aileler için Sığınak yöneticisi.

Özellikle Ortadoğu toplumlarını masaya yatıran Dr. Sebiye Coşkun, namusa dayalı şiddet ve diğer toplumsal cinsiyet temelli şiddet türlerinden kurtulan kadınların güvenliğini ve özgürlüğünü nasıl sağladığını sorulması üzerine, Türkiye'den ve bölge ülkelerden örnekler vererek cevapladı.

Dr. Sebiye Coşkun "Evet. Kurtulan başka bir Türk'ün hikayesini takip ederken bu konu hakkında çok şey düşünüyordum. Davasını duymuş olabilirsiniz. Antalyalı Melek İpek, kendisini ve iki küçük kızını dövdükten, tecavüz ettikten ve öldürmekle tehdit ettikten sonra ağır istismar eden kocasını öldürdü. Hayatını ve kızlarının hayatını kurtarmak için kocasını yine kocasının silahıyla vurdu. Tutuklandığında, gözü morarmış ve şakağında bir yırtık vardı. Ancak kendini savunma iddiasını soruşturmak yerine, mahkeme onu tutukladı ve halen tutuklu olarak cinayetten yargılanıyor.

Ortadoğu'nun bir çok ülkesinde kadınlar, tacizci yakın partnerleri tarafından şok edici derecede yüksek oranlarda öldürülüyor. Bu ülkelerde özellikle araştırılmayan kadın intiharı vakaları yüksek. Sadece geçen yıl Türkiye'de 266 kadın yakın partner tacizcileri tarafından öldürüldüğünü raporlandı.Ancak kadın hakları grupları gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu söylüyor." dedi.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com