Düşen İran Uçağına Füze Iddiası

Ukrayna Havayolları'na ait uçağın İran'da düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin cenazelerinin alınması ve kazanın detaylarının araştırılması için oluşturulan Ukraynalı heyet İran'a gitti. Ukrayna'dan "bomba veya füze olabilir" açıklaması geldi.

Düşen İran Uçağına Füze Iddiası
09 Ocak 2020 - 05:00

İran'da düşen uçakla ilgili Ukrayna'dan flaş açıklamalar geldi. Ukrayna Güvenlik Konseyi düşen uçağa bomba veya füze isabet etmiş olabileceğini söyledi.

Tahran-Kiev seferi için havalandıktan kısa bir süre sonra düşen Ukrayna Havayolları’na (MAU) ait yolcu uçağında ölen yolcuların cenazelerinin getirilmesi ve kazaya ait detayların araştırılması için Ukrayna hükümeti tarafından oluşturulan heyet, Kiev’den Tahran’a gitti.

Interfax haber ajansı da uçakta bulunanların 73’ünün Kanada, 71’inin İran, 8’inin İsveç, 6’sının Afganistan, 4’ünün Almanya, 3’ünün İngiltere ve 11 Ukrayna vatandaşı olduğunu aktarılmıştı.

İranlı yetkililer, uçağın teknik bir arıza nedeniyle düştüğünün sanıldığını açıklamış, Ukraynalı yetkililer de ilk etapta aynı fikirde olduklarını duyurmuştu. Ancak daha sonra kara kutuları bulunan uçağın düşüş nedeninin henüz bilinmediği  açıklanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum