• Reklam
Reklam

E-Ticaret ve Bilinmesi Gerekenler

Teknoloji ve ulaşım imkanlarındaki gelişimin beraberinde büyük değişimleri getirdiği son 10 yılda insan alışkanlıklarında da büyük değişimler yaşanmaktadır. Bu gelişim ve değişimin hayatımıza kazandırdığı en büyük yeniliklerden biri de hiç şüphesiz e-ticaret kavramı. Amerikadasirket.com uzmanlarından Mustafa Emre Selek bu alanda bilinmesi gereken altın kuralları sıraladı.

Reklam
E-Ticaret ve Bilinmesi Gerekenler
Editör: ABD Post
20 Haziran 2021 - 13:01
  • Reklam
Gündelik hayat rutinimizi değiştirecek kadar yaygın bir alana sahip e-ticaret dünyası tüketicinin tüketim alışkanlıklarını değiştirmenin yanında, üretici, yatırımcı ve tedarikçinin de iş planını kökünden değiştirmiş durumda. E-ticaretin avantajları ile tüm dünyaya açılma fırsatı elde eden girişimciler bu sayede işlerini geliştiriyor ve önemli kazançlar elde edebiliyorlar.

Günümüz e-ticaret dünyası geçmiş yıllardan oldukça farklı elbette. Bu dünyanın içinde, pazar alanlarından ödeme kanallarına kadar çok farklı aktörler hem e-ticarete yön veriyor hem de bu alanda girişimde bulunacaklar için avantajlı hizmetler sunabiliyor.
Bu yazımızda, Türkiye’den ve dünyanın pek çok ülkesinden yüzlerce müşterisine Amerika’da şirket kurmak başta olmak üzere vergi danışmanlığı, vize danışmanlığı gibi pek çok konuda hizmet veren amerikadasirket.com sitesi yetkililerinden Mustafa Emre Selek ile e-ticaret ve ilgili kavramlar üzerine konuştuk. Mustafa Emre Selek, e-ticaret alanında müşterileri tarafından en çok soru gelen konuların Amazon, PayPal, Stripe, ETSY ve Dropshipping olduğunu belirtiyor ve okurlarımız için bu konulara açıklama getiriyor.
Daha genel ve kapsayıcı bir konu olması sebebiyle öncelikle Dropshipping’den başlayalım. Günümüz e-ticaret girişimcilerinin büyük çoğunun tercih ettiği dropshipping aslında bir e-ticaret yöntemi. Bu yöntem ile satış yapan web siteleri üzerinden oluşturacağınız satıcı hesapları ile ürünlerinizi doğrudan kendi depolarınızdan müşterilerinize gönderebiliyorsunuz. Dünya genelinde Amazon ülkemizde ise Trendyol gibi siteler aynı zamanda birer dropshipping pazar alanları olarak faaliyet gösteriyorlar.

Böylece ürünler hazır stoklarda tutulmadan, satış gerçekleştikçe satıcının stoklarından gönderim sağlanarak hem zamandan hem de depolama ve nakliye gibi masraflardan tasarruf sağlanıyor. Ayrıca satıcılar doğrudan kendilerine ait bir e-ticaret platformu oluşturmadan satış yapabiliyor, web sitesi ve reklam giderleri gibi pek çok giderden tasarruf sağlıyor.
ETSY ve Amazon birlikte ele alınabilecek iki konu. Zira her ikisi de temelde satıcılar için birer Pazar yeri ortamı sunuyor. Amazon’da yukarıda bahsettiğimiz gibi doğrudan kendi stoklarınızdan ve depolarınızdan ürün gönderebileceğiniz gibi Amazon tarafından sağlanan depo çözümlerini de kullanabilirsiniz. Böylece ürünleriniz Amazon tarafından depolanır ve satış gerçekleştiğinde doğrudan müşteriye gönderilir. ETSY ise benzer mantıkta ancak daha çok el emeği ve orijinal işçilik eseri olan ürünlerin satılabildiği bir platform. Burada hesap oluşturan satıcılar kendi ürünlerini sergileme ve satma fırsatı sayesinde web sitesi kurmak ve karmaşık lojistik çözümler sorunlarla uğraşmak yerine doğrudan ürünlerini müşterilerine ulaştırabiliyorlar.

PayPal ise çek ve para havaleleri gibi geleneksel kâğıt üstünde yönetilen ödeme metodlarına elektronik bir alternatif olarak hizmet veren dünya çapında bilinen ABD merkezli bir çevrimiçi ödeme sistemidir. Kısaca Şirket, bir ücret karşılığı çevrimiçi satıcılar, açık artırma siteleri ve diğer birçok ticari kullanıcı için tek tıkla parasal işlemler sunan bir ödeme sistemidir. Paypal sayesinde kendi satış kanallarınızdan ödeme alabilmek için aşmanız gereken pek çok prosedürü çözebilirsiniz. Bireysel ya da şirketiniz adına online olarak ödeme alabilmeniz pek çok açıdan zor ve karmaşık bir süreç olabiliyorken PayPal sayesinde bu işlemlerin hiçbiriyle uğraşmanız gerekmiyor.

Temel olarak PayPal ile benzerlik gösteren Stripe, merkezi San Francisco/California, ABD’de bulunan bir finansal hizmetler ve SaaS şirketidir. Şirket, ödeme işleme yazılımı ve uygulama programlama arayüzleri (API’ler) sunarak e-ticaret siteleri ve mobil uygulamalarının internet üzerinden ödeme alabilmesini sağlamaktadır. Tıpkı PayPal’da olduğu gibi Stripe’ı da web siteniz ya da diğer platformlar üzerinden yapacağınız satışlarda müşterilerinize ödeme seçeneği olarak sunabilir, belirli komisyonları karşılayarak doğrudan ödeme alabilirsiniz.

E-ticaret alanında girişimde bulunmak ve doğrudan küresel piyasalarda kendinize bir yer edinmek için en doğru başlangıç noktalarından biri Amerika’da bir şirket kurmaktır. Küresel ticaretin en önemli merkezlerinden olan Amerika’dan tüm dünyaya, bahsettiğimiz platformalar ve sağlayıcılar aracılığı ile satış yapabilir ve kazanç elde edebilirsiniz. Amerika’da şirket kurmak, EIN-ITIN ve vergi ve vize danışmanlığı gibi alanlarda hizmet veren amerikadasirket.com’a ve Mustafa Emre Selek’e aktardığı bilgiler için teşekkür ederiz.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com