• Reklam

Elif Pisacane'den Çok Konuşulacak ABD Gündemi

Gazeteci ve Yazar Elif Kask Pisacane ile ABD siyasetinin iç yüzünü konuştuk. ABDPOST.COM editörü İlknur Yılmaz'ın sorularını yanıtlayan Pisacane, merak edilen dış diplomasi başlıklarına ilişkin açıklamalarda da bulundu. ABD Başkanı Joe Biden'ın küreselcilerin kuklası olduğunu söyleyen Pisacene, Amerikan politikasına dair çok çarpıcı değerlendirmeler yaptı. İşte detaylar...

Reklam
Elif Pisacane'den Çok Konuşulacak ABD Gündemi
25 Şubat 2021 - 09:20 - Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 16:19
  • Reklam
Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan başkan değişiminin ardından dünya gözlerini ABD'nin izleyeceği diplomasi politikasına dikmiş durumda. Amerika siyasetinin perde arkasını ve yaşanan iklimi ABDPOST.COM Editörü İlknur Yılmaz, Gazeteci ve Yazar Elif Kask Pisacane'ye sordu. Pisacane ile 'ABD'nin en renkli çeşitliliğe dayalı kabinesi' iddiasıyla yola çıkan Başkan Joe Biden'ı, Beyaz Saray'dan nasıl ayrılacağı haftalarca konuşulan eski Başkan Donald Trump'ı, Amerika siyasetinin iç yüzünü ve uluslararası diplomasiyi konuştuk. Sorularımıza verdiği çarpıcı yanıtlarla farklı bir pencere açan Pisacane, bakın neler söyledi...

"TRUMP, SEÇİMİ KAYBETMEDİ, KAYBETTİĞİNE İNANMIYORUM"

Donald Trump 3 Kasım seçimlerinde nasıl yenildi? Nasıl el çektirildi?
"Biliyorsunuz ben Donald Trump ile röportaj yapan ilk gazeteciyim. Sadece Trump ile yapmadım. Oğluyla, kızıyla, hepsiyle... Dostluğumuzda vardı. Türkiye'den bir takım iş insanlarını da ben Trump'a götürdüm. Hatta Trump Tower yapılmadan önce fakat Ivanka'nın arkadaşı olan başka bir grupla anlaşmışlardı. Seçimlerle ilgili benim söyleyeceklerim; Allahtan bir yerde çalışmıyorum. Bir yayın organında çalışmıyorum. Çünkü biliyorsunuz yayın organlarında çalışanlar, özgür bir medya olmadığı için o yayın organı ne söylüyorsa neyi söylemenizi istiyorsa onu söylüyorsunuz. Özgür bir medya yok. Yanlı bir medya var ne yazık ki. Amerika'da da böyle."

"3 Kasım seçimlerinde ben Trump'ın kaybettiğine inanmıyorum. Ciddi şekilde seçimde hile olduğuna hile karıştırıldığına inanıyorum. Ne yazık ki bunlar ispatlanmadı. Önü kesildi. Kendimin de mahkeme süreçleri olmuştu zaten. Amerika'da mahkemeler güzel işlemedi. Çünkü mahkemelerin güzel işlememesinin nedeni bence anayasadaki hakimlerin partizan olması. Yani Cumhuriyetçi ve Demokrat olarak seçilmiş eyaletlerde yani yüksek anayasa mahkemelerinde diyoruz. Bunlarda kendi partilerine göre karar veriyorlar. Hatta bazı Cumhuriyetçiler de aslında Trump'ı 'avam bir şekilde söylersek' sattı. Kendi içinden de satışlar oldu ve bu şekilde Trump yalnızlaştırıldı. Gerçekten son dakikada Pence bile darbeyi vurduktan sonra herhalde çıkışının olmadığını gördü. O da onu yalnız bıraktıktan sonra artık tek başına bir insan ne yapabilir? Bir yerde boşu boşuna harcadılar, harcandı diyorum. Yani kaybetmedi seçimi. Kaybettiğine inanmıyorum."


"HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK, BİR UYANIŞ VAR"

Dünya yeni bir yöne mi eviriliyor?
"Evirildi bile. Zaten aslında sağduyu. Ben diyorum ki bir insanın matematiği bilmesi lazım.  Matematiği bilen insan hayatta ne olduğunu çözer. Çünkü her şey zaten bir formül. Görüyorsunuz... Birdenbire bir virüs çıkıyor. O virüsle birlikte bütün dünya değişiyor. Çok akıllı, çok zeki, çok üçüncü gözü açık olmaya gerek yok. Bunlar birbilerini takip eden olaylar. Tabi ki dünya yeni bir yöne doğru gidiyor. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak o belli. Ama bu iyi mi olacak kötü mü olacak? Ben çok kötümser değilim. Çünkü bir uyanış var. Bildiğimiz bütün gerçeklerin yıkılması var. Aslında o gerçeklerin birçoğunun da doğru olduğuna inanmıyorum. Yalan yanlış atılmış tarihten tutunda, belki dini ve bizim yaratılışımıza kadar bile bir sürü yeni gerçek çıkıyor. Göbekli tepe olsun, Sümer anıtlı yazıtları olsun. Bunlarla birlikte bir sürü şey çıkıyor. Artık bilgi kirliliği de var ama yepyeni bir dünyaya doğru yol alıyoruz kesinlikle."

"BİR KORKU İMPARATORLUĞU KURULMAYA ÇALIŞILIYOR"

Şu an siz de Florida'dayken orayla ilgili bir soru sorayım. Amerika'da Florida açıkken, Kaliforniya kapalı. Kaliforniya'da Kovid-19 vakaları daha fazla. Bunu neye bağlıyorsunuz? Florida vaka sayılarını gizliyor mu?
"Hayır, kesinlikle. Hatta biz burada test olduk. Kaliforniya'da böyle test olamıyorsunuz. Kaliforniya'da acaba kovid miyim diye korkuyla yaşıyorsunuz. Çünkü doktora gitmeniz lazım. Doktorunuzun evet kovid testi olun demesi lazım. Biz geldik burada bir test yapalım dedik. Ne ücreti var ne başka bir şeyi. Beş dakikada yürüdük ve sonuç beş dakikada çıktı. Çünkü quick test (hızlı test) diye de bir şey var. Hemen geldi negatif olarak. Hayır, herkes test oluyor. Öyle bir şey yok. Kaliforniya dediğim gibi... Bu virüs partizan bir virüs. Demokratik eyaletlerde çok şiddetli ve her yerin kapanması gerekli. Ekonomilerin yok edilmesi lazım. Küçük ve orta boyutlu ekonomilerin. Ama Cumhuriyetçilerde mesela buranın Mayor'ü (Başkanı) büyük Trumpçı. Onlarda açık. Florida açık ve vaka sayıları da ölü sayıları da daha az."

"Olay virüs değil aslında. Virüs bir bahane. Yeni bir sistemi oturtmak için virüs bir bahane. İşte daha çok kapalılık gelecek. Daha çok ekonomilerin yok edilmesi lazım. Büyük zincirler para yardımı alırken, küçük iş yerlerinin yok edilmesi durumları var. O kadar çok hesap var ki kapanmakta açılmakta. Kaliforniya çok daha yeni minik bir şekilde dışarıda oturmayı açtı restoranlarda. Çok yeni iki üç hafta önce. Medyanın ne anlattığı ne gösterdiği ben bunların hiçbir tanesine inanmıyorum. Böyle bir hastalık var mı? Tabi ki var. Ama anlattıkları gibi bir şey mi? Hayır, anlattıkları gibi bir şey değil. Bir korku imparatorluğu kurulmaya çalışılıyor ve bu korku imparatorluğunda da insanları bir şekilde eski hayat tarzlarından bir müddet de olsa vazgeçirmeye çalışıyorlar. Teknolojiyi sokmaya çalışıyorlar. Belki de bu teknoloji 30 sene sonra bizim hayatımıza girerdi. Çünkü niye? Adam satış yapıyor. Geçen gün bir Uber driver'dayız (sürücü) adam diyor ki satış yapıyorum. Ne satış yapıyorsunuz dedim. Zoom'dan satış yapıyorlarmış. Öğreniyorsunuz diyor. Satışta birebir olma mantalitesi tamamen yok olacak. Teknolojiyi o kadar güzel ve kısa bir zamanda soktular ki bizi eve kapatarak ve mecbur ederek. İşte bunun için yapılıyor. Yani yepyeni bir teknoloji çağına giriyoruz."


"TRUMP BİR GÜNAH KEÇİSİ"

Amerika'da Trump döneminde ırkçı hareketler arttı mı? Yoksa bu medyanın mı abartması mıydı? Bu tarz olaylar önceden de yok muydu?
"Trump bir günah keçisi. Ben o kadar üzülüyorum ki Trump'a. Trump, bence Amerika'nın başına gelmiş en iyi başkanlardan bir tanesiydi. Amerika'yı düzeltti. Irkçılığına hiç inanmıyorum. Hiç böyle bir şey yok. Tam tersine siyah Amerikalılar yani zenciler için o kadar güzel şeyler yaptı ki. Obama tam tersine zenci bir başkan olmasına karşı bence zencileri hiç korumadı. Onlarla ilgili güzel yasalar hiç yapmadı. Ama Trump'a baktığınız zaman bir sürü pozitif hareketi var. Zencilerle olsun, hispaniklerle olsun. Bunların hepsi medyanın şişirmesi, iftiraları. Ne yazık ki küresel politikalar iftira ve yalan üzerine kurulu politikalar. Benim hoşuma gitmeyen bu. İnsanlar devamlı yalanlarla manipüle ediliyor ve yok ediliyor. Medya o kadar güçlü ve ellerinde ki bunu böyle empoze ediyorlar. Benim kızım mesela üniversiteye başladı bu sene. Asla Trump'la ilgili güzel bir şey söyleyemez. Yoksa yok edilir. Bütün üniversiteler Kaliforniya'daki böyle bir tezi konuşturtmuyorlar bile. Siz Trump'la ilgili asla güzel bir şey söyleyemezsiniz. Çünkü küresel politikaların çok karşısında bir adam."

"SESSİZ KALMALARININ TEK NEDENİ İÇ SAVAŞ ÇIKMASIN DİYE"

Trump, Derin Amerika ile Neden Anlaşamadı?
"Çok emin değilim. Derin Amerika yanlış kullanılıyor diye düşünüyorum ben. Derin Amerika ikiye ayrıldı diyelim o zaman. Bir küreselcileri tutan derin Amerika diyelim, bir de Ulusalcı Pentagon var. Yani gerçekten Pentagon'un içerisinde Trump'ı tutan, destek veren büyük bir grup var. Büyük çapta 800 generalden bahsediliyor. Boşu boşuna orayı tutmuyor, Biden herkesin başkanıdır demiyorlar. Şu ana kadar hiçbir başkana yapılmayan şeyler Biden'a yapıldı. Bunun nedeni aslında derin Amerika'da büyük bir ayrışma olması. Ama herkes milletini, ülkesini sevdiği için sessiz kaldı. Eğer itiraz etselerdi daha fazla Amerika ortadan ikiye ayrılacaktı. Şu anda Biden kabul edildi ama yine de öyle çok kafasına göre davranabileceğini zannetmiyorum. Çok çok uç şeyler yaparsa yani Amerikan çıkarlarına çok aykırı şeyler yaparsa o zaman Trumpçı olan derin Amerika sessiz kalmaz. Şu anda sessiz kalmalarının tek nedeni bir iç savaş çıkmasın diye. Çünkü çok yakınlaşmıştı. Onun için şu anda sular durgun. Fırtına öncesi sessizlik mi bilmiyoruz."

"ONURLU BİR TÜRK VATANDAŞI BİDEN'I DESTEKLEMEZ"

Biden'ın Türkiye'ye yönelik baskısı olur mu? Amerika'nın dünya politikası değişir mi? Böyle bir durumda Türkiye bundan nasıl çıkar?
"Olmaz mı... Ben zaten Biden seçilmeden önce çok uyardım. Dedim ki: Türkiye'de Biden'cılar var. Bilmiyorum, Biden'dan destek mi alıyorlar, birtakım sözler mi verildi kendilerine, belli yerlere makamlara mı getirilecekler... Çünkü damarlarında Türk kanı akan hiç kimse onurlu bir Türk vatandaşı Biden'ı desteklemez. Biden'ın söylemleri açık, konuşmaları açık. Türkiye'yi tehdit edip, Türkiye'deki yönetimi değiştiririm, istediğim gibi benim sözümü dinleyecek yönetim getiririm diyen ve bunu hiç utanmadan, çekinmeden söyleyen bir yönetim Biden yönetimi ve küresel yönetim. Zaten Trump zamanında rahatlamış olan Türkiye şu an Suriye sınırından Irak sınırından sıkıştırılmaya başladı. Askerler çekilmişti ama Biden yıllarca biliyorsunuz Obama politikasında beraberdiler. Geri dönülecek yani yine bizim sınırlarımızda kan dökülmesi isteniyor. Onların kaostan beslenen bir devlet politikaları var bu küreselcilerin ve tabi ki bizim kesinlikle hayrımıza değil. Yeni Türkiye ile Amerika'nın arası açılacak, açıldı zaten görüyorsunuz. Hem sınırda hem F35'lerde her türlü gerginlik başladı. Belliydi yani adam bunu söyleyerek geldi. Bizimkiler de alkışladı."

ABDPOST.COM'a konuşan Elif Kask Pisacane, Putin'e yönelik artan baskıları, Trump'ın Çin'de yaşayan Uygur Türklerine yönelik özgürlük istemlerini, 2024 seçimlerine Trump'ın aday olup olmayacağı, Biden'ın Amerika tarihinin çeşitliliklere en fazla saygı duyan ve barışık olan başkanı imajına dair olan sorularımızı yanıtladı. Biden'ın küreselcilerin kuklası olduğunu söyleyen Pisacane, Amerika siyasetine yönelik çarpıcı yorumlarda bulundu. 

Röportajın Tamamı İçin:

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com