• Reklam
Reklam

Elon Musk Yüzünden, Bir Gecede Battı

Son zamanlarda hızla yükselişe geçen kripto para 'Bitcoin', beraberinde dolandırıcıların da hedefi oldu. Bitcoin'e yatırım yaptığını sanırken, parasını kaptıran Sebastian'ın hikayesine dikkat!

Reklam
Elon Musk Yüzünden, Bir Gecede Battı
17 Mart 2021 - 17:37 - Güncelleme: 17 Mart 2021 - 17:43
  • Reklam
Başta Elon Musk olmak üzere zengin işadamlarının attığı Tweet'ler ve yaptıkları yatırımlar nedeniyle, küçük yatırımcılar da Bitcoin'e yatırım yaparak kısa yoldan paralarını katlamak peşindeler. Nitekim bu sayede, küçük yatırımlarla Bitcoin sayesinde zengin konuma geçen insanlar da çoğaldı. Ancak, dolandırıcılar buradan da nemalanmayı başardılar. Aman dikkat! Bitcoin aldığınızı düşünürken paranızı sahtekarlara kaptırmayın.

BBC muhabiri Joe Tidy'e konuşan 'Sebastian' da bu talihsizlerden biri. İsminin açıklanmasını istemediği için 'Sebastian' nickname'ini kullanıyor.

Twitter'da Elon Musk'ın "Dojo 4 Doge" Tweet'ini gören Sebastian, hemen altında bir Tweet daha fark etmiş. O Tweet'te, yeni bir etkinlik sayfasına yönlendiren linke tıkladığında "Musk'ın Bitcoin dağıttığını gördüm." diyor.

Oldukça profesyonel görünen site, Bitcoin dağıtımına bir süredir devam ettiği izlenimini veriyordu. Geri sayım yapan bir kronometre vardı ve site, katılımcılara paralarını iki katına çıkarmayı teklif ediyordu. İnsanlara 0,1 ila 20 Bitcoin (yaklaşık 41.000 ila 8.400.000 Türk lirası) arasında gönderim yapabilecekleri, karşılığında ise iki katı para alacakları yazıyordu.

Sebastian emin olmak için Twitter'a geri dönüp, Elon Musk'ın adının yanındaki mavi tiki bir kez daha kontrol etti. Hesabın gerçek olduğuna ikna olunca da, en fazlasına oynaması gerektiğine karar vererek 10 Bitcoin gönderdi.

Fakat dakikalar ve saatler geçtikçe Sebastian, Bitcoin cüzdanındaki meblağın bir türlü artmamasından şüphelenerek acı gerçeğin farkına vardı: "Çok büyük bir kandırmacaydı. Kafamı kanepenin minderlerine vuruyordum ve yüreğim ağzımdaydı. Ailemin hayatını değiştirecek parayı, erken emeklilik birikimimi ve gelecekte çocuklarımızla çıkacağımız bütün tatilleri fırlatıp attığımı düşünüyordum."
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com