Erdoğan Trump ile Suriye Operasyonunu Görüştü

Erdoğan Trump ile Suriye Operasyonunu Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ikilinin görüşmesinde ikili meseleler, güvenlik ve terörle mücadele konuları başta olmak üzere Suriye’de yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.

15 Aralık 2018 - 14:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, ikilinin görüşmesinde ikili meseleler, güvenlik ve terörle mücadele konuları başta olmak üzere Suriye’de yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump'a 'PYD'nin Suriye'deki varlığı ve eylemlerinden kaynaklanan meşru güvenlik endişelerini' aktardığı ve iki liderin Suriye bağlamında daha etkin bir koordinasyon sağlanması konusunda mutabakata vardığı bildirildi.

Türkiye sınırına yakın bölgelerde barikat oluşturuldu

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün "Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içerisinde başlayacağız." yönündeki açıklamasının ardından bölgede hareketlilik sürüyor.

YPG'nin kontrolündeki Suriye'nin Kamışlı ilçesinde sınır hattı boyunca bazı bölgelerde topraktan barikat kurulduğu belirtildi.

Türkiye tarafındaki güvenlik önlemleri kapsamında ise sınır hattında 2'inci Hudut Tabur Komutanlığına bağlı birliklerin devriyeleri sıklaştırıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "Suriye'nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez olarak addederiz." açıklamasında bulunmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Danish PM: Trump buying Greenland is 'absurd'
Danish PM: Trump buying Greenland is 'absurd'
Satellite images suggest Iran rocket launch looms
Satellite images suggest Iran rocket launch looms