Ermeni Katile ABD Mahkemesinden Red

Ermeni Katile ABD Mahkemesinden Red

Amerika Birleşik Devletleri'nde 28 Ocak 1982 günü Kaliforniya Eyaletinde Türkiye Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arikan'ı şehit eden Ermeni katil Harry M. Sassounian'in beraat isteği reddedildi. Ermeni Katilin Amerika'da şartlı serbest bırakılmasına karşı duran Türk ve Azerbaycan Türkleri Sivil Toplum Kuruluşlarının başarısı olarak görülüyor.

01 Temmuz 2018 - 05:11

Hampig Sassounian olarak da bilinen Harry M. Sassounian, 1982 yılında Türk Başkonsolosu Kemal Arıkan'ın kalleşçe pusu kurarak şehit etmişti. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Sasounian'ın beraat kararı verilmesi için Ermeni lobileri 2 yıldır yoğun çaba sarfediyordu. Vali başta olmak üzere senatör ve diğer siyasetçilerle yoğun temas içinde olan Ermeni lobileri katil Sasounian için beraat kararı çıkartmış istiyordu.

Bunu duyan Türk ve Azerbaycan Türklerinden oluşan Sivil Toplum Kuruluşları kalleşçe saldıran Sassounian'ın cezasının ertelenmemesi için karşı lobi oluşturdu. 

Önceki gün mahkemeden red kararı alan Ermeniler Sasounian'ın hapiste kalacağını öğrenince hayal kırıklığına uğradı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Yahudi ve İrlandalılardan sonra en etkili Lobisi olan Ermeniler katil Sasounian'ın tahliyesine kesin gözüyle bakıyorlardı. Ermeni katilin daha önce 3 kez şartlı tahliye isteği reddedilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları