• Reklam

Florida Cinayet Masası'nda Bir Türk Dedektif: Berk Öcal

TRT Türk’ün gerçekleştirdiği röportajda, Florida'da dedektif olarak çalışan vatandaşımız Berk Öcal'ın hikayesine tanık olacağız bugün. Florida Karayolu Devriyesi'nde çalışan ilk Türk dedektif olan Berk Öcal, umuyoruz ki kendi başarı öyküsüyle Amerika'da yaşayan birçok Türk'e ilham kaynağı olacaktır.

Reklam
Reklam
Florida Cinayet Masası'nda Bir Türk Dedektif: Berk Öcal
11 Ekim 2020 - 08:52
Reklam

Özgeçmişi ve Nasıl Polis Oldu?
Berk Öcal 1978 İzmir doğumlu ve Amerika'da 20 yıldır yaşıyor. Florida’da cinayet masasında dedektif olarak çalışmakta. Ailesi sporcu olan Berk Öcal, uzun boylu olduğu için sporcu olan ailesi tarafından basketbola yönlendirilmiş ve sporcu bursu kazanarak İstanbul Çavuşoğlu Lisesi'nde  okumuş. Ardından Ülker, Karşıyaka, Beşiktaş gibi büyük kulüplerde forma giymiş.
 
19 yaşında dil öğrenmek ve üniversite eğitimi almak üzere Amerika'ya bursla gelmiş. Üniversite bittikten sonra Amerika Miami’de yaklaşık 11 yıl emlak işi yapmış. Sonrasında basketbol çevresinden arkadaşlarının teşvikiyle Amerika'da polis olmaya karar vermiş. En zor ve en iyi olduğunu düşündüğü yeri seçmiş ve Florida Polis Teşkilatı'na müracaatını yapmış.
 
Burada haklarında yapılan detaylı araştırmadan sonra 3.000 kişi içinden 52 kişiye kaldığını söyleyen Berk Öcal, 9 aylık askeri yatılı eğitim almak üzere Tallahassee'ye gitmiş. Mezun olduktan sonra ilk olarak Tampa'da 18 ay, sonra Miami'de 1 yıl görev yaptıktan sonra sınavlardaki başarısı ve kendisinde gözlemlenen aşırı istek ve motivasyon sayesinde dedektiflik sınavını geçmiş. Bu sayede kendisini mezunlar arasından ilk sıralarda dedektif yaptıklarını gururla anlatıyor Öcal.
 
Vakaları Nasıl Çözüyorlar?
Amerikan filmlerinde cinayet masasını hep bir koşturmaca ve kovalamaca halinde, heyecan verici durumların içinde izlediğimizi söyleyen TRT spikeri, gerçekte de böyle mi diye soruyor Berk Öcal'a.
 
Bir vaka olduğunda önce kendilerinin arandığını belirten Öcal; olay yerinde ilk 12, 24 ve 48 saatin çok önemli olduğunu söylüyor. Delilleri toplamanın çok önemli olduğunu ve bunun eğitimini aldıklarını belirtiyor. Özellikle araba kazalarındaki ölümlerdeki detayların geçici olduğunu, bu tip olaylarda arabanın lastik izleri, arabanın vuruş yerleri, vurduğu yerde kırılan parçaların açılış yerleri, arabaların dönüşü gibi birer fizik eğitimi aldıklarını belirtiyor.
 
Büyük kazalarda o an hemen olayın netleşememesi durumunda, ellerindeki olay yerini 3 boyutlu tarayan cihazlarla önce olay yerinin tamamını tarayarak, ardından detay fotoğrafları çekerek tüm delilleri topladıktan sonra ofiste oyuncak arabalarla manevraları hesaplayabildiklerinden bahsediyor Öcal. 3 boyutlu tarama sayesinde her zaman olay yerindeymişcesine incelemeler yapabilme şansı bulduklarını söyleyen Öcal, her vakayı çözmek için aşırı odaklandığını ve olayla bütünleşince arkadaşlarıyla kahve içerken bile aklına fikir gelebildiğini söylüyor. Şu anda bile sadece kendisine ait 22 dosyanın elinde bulunduğunu belirtiyor. Aşağı yukarı 70 kadar dosyada da ekip arkadaşlarına yardıma gittiğini söylüyor.
 
Kolay bir iş olmadığını belirten Berk Öcal, bu bölümü seçmesinin sebebini Florida'da bu departmanda yükselmek için seçtiğini söylüyor. Çok güzel bir eğitim aldığının altını çiziyor. Gördüğü vakalar sayesinde normal hayattaki bir insanın göremeyeceği şeylere şahit olduğunu anlatıyor. Adeta ölen bir insanın hayatının son bölümünü yazıyorsunuz diyor. Neden öldü? Kim yaptı? Çok büyük bir sorumluluk diye bahsediyor bundan.
 
Aile Yaşantısı ve Hedefleri
Evinin kapılarını da TRT'ye açan Öcal Amerikalı eşi ve oğluyla mutlu bir hayat sürüyor. İşini çok severek yaptığını söyleyen Öcal, polis olmayı çok istemiş. Türkiye'den gelip Amerika'da zorlu sınavlardan ve testlerden geçerek bu konuma ulaşmanın kendisini çok mutlu hissettirdiğini belirtiyor.
 
Süreçte kendisinin ve ailesinin 9 ay öncesine kadar tüm geçmişinin tarandığını, psikolojik testlerden ve yalan makinesinden geçtiğini anlatıyor. Ayrıca mesleğe karar verdiği aşamada Türkiye'deki ailesini de ikna etmek oldukça zor olmuş, ama şu an kendisiyle gurur duyuyorlar. Tüm testleri geçip teşkilata kabul edildikten sonra, eşiyle konuşulup ‘eşiniz böyle tehlikeli bir işe giriyor onay veriyor musunuz?’ diye sorulmuş. Eve çoğu zaman geç geleceği ya da hafta boyunca hiç gelmeyeceği gibi durumlar hatırlatılmış. Eşinin de onay vermesiyle akademiye girmiş Berk Öcal.
 
Hedefsiz asla yaşayamayacağını belirten Berk Öcal, master'ını tamamlamak üzere olduğunu ve doktora da yapacağını sözlerine ekliyor. Mesleğinde yükselmek istiyor. Önümüzdeki yıl cinayet masasının bir üst kademesine geçmek için sınava girecek olan Öcal, geçeceğine kesin gözüyle bakıyor. Ondan sonraki sene de bir mevki daha geçmeyi planlıyor ve sonrasındaki hedefini, bir iki sene bekleyip captain olmak diye açıklıyor. Son olarak, daha yükselmezse emekli olup politikaya atılmak istediğini belirtiyor.
 
911 elemanlarının çalıştığı ve Florida Eyaleti’nin tüm mobese kayıtlarının tutulduğu alanın ve araç içinin tanıtıldığı bölümleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
 
KAYNAK: TRT Türk
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com