• Reklam

GameStop, Büyük Kazandırıyor!

GameStop'a yatırım yapanlar büyük kazanıyor! Oysa ki, Wall Street'in gücünü elinde tutan isimler, GameStop'a yatırım yapmayı 'enayilik' olarak nitelemişlerdi. Bugün hisse fiyatları yüzde 1900 artan GameStop'a, yalnızca 56 bin dolar yatıran bir Youtuber, milyoner oldu.

Reklam
GameStop, Büyük Kazandırıyor!
30 Ocak 2021 - 17:33
  • Reklam
"Yakarsa dünyayı gariban yatırımcı yakar: 8 başlıkta Wall Street'e başkaldırının adı GameStop
Wall Street'in gücü elinde tutan yatırımcılarının "para yatıran enayidir" dediği GameStop şirketine küçük yatırımcının verdiği destek, hisse fiyatlarını yüzde 1900 artırdı. 56 bin dolarlık yatırım yapan bir Youtuber'ın kazancı bile 16 milyon dolar oldu

Washington merkezli, 60 yıllık düşünce kuruluşu Politika Araştırmaları Enstitüsü'nün desteklediği Inequality.org'un verilerine göre dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesimi, küresel servetin yüzde 44'ünü elinde tutuyor.

Küresel yoksulluğa karşı 1942'den bu yana mücadele veren Oxfam da benzer şekilde dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesiminin, 6,9 milyar insanının toplam servetinin iki katından fazlasına sahip olduğunu söylemişti.

Oxfam'ın verilerine göre insanlığın neredeyse yarısı, günde 5,50 doların altında geçinmeye çalışıyor.

Bu uçurum ne zaman bu denli hızla açılmaya başladı, küreselleşme bunu ne kadar tetikledi, fatura Batı'ya mı kesilmeli Doğu'ya mı yılların bitmeyen tartışma konusu.

Aşikar olan bir şey varsa o da alt gelir grubundakilerin bu uçuruma karşı susmadığı, uçurumun tepesindekilere sesini ulaştırmak konusunda her yolu denediği.

Bir siyahın öldürülmesiyle başlayıp tüm dünyaya yayılan "Black Lives Matter" fırtınasından, yoksulluk karşıtı eylemlerin büyük bölümünün işçi mahallelerinde çıktığı Tunus'a kadar görmek mümkün bu çabayı.

Varlıklı ile orta ve alt sınıfın çatışmasının son arenası küresel finansın kalbinin attığı Wall Street oldu.

Güçlü yatırımcıların "buraya para yatıran enayidir" dediği şirket GameStop'un hisselerinin, küçük ve sıradan yatırımcılar tarafından "sen misin enayi diyen" diyerek alınmaya başlamasıyla GameStop'un hisseleri 2021'nin başından bu yana yüzde 1914 yükseldi.

Twitter'da #gamestop, #robinhood hashtagleriyle çok fazla konuşulan bu eşine az rastlanan olayın aktörlerini başlık başlık tanıyalım:

1. GameStop nedir?
1984 yılında Teksas'ın Dallas eyaletinde "Babbage's" adıyla kurulan bir yazılım perakendesi şirketiydi GameStop.

Software Etc.'yi satın alarak büyüyen şirket, 1999'da ABD'nin en büyük kitap perakendecisi Barnes & Noble'a satıldı. Daha sonra ise oyun üreticisi Funco Inc. ile birleşti.

Funco Inc. adının GameStop olarak değişmesiyle asıl hikayesi başlayan şirket, 2002'de "GME" koduyla New York borsasında halka arz edildi.

10 ülkede 5 binden fazla dükkânda (en az 4 bini ABD ve Kanada'da) bilgisayar oyunu satan GameStop için işlerin ters gitmesi ise pandemi ile başlamadı.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com