Gazeteci Mehmet Biber Washington’da Vefat Etti

Gazeteci Mehmet Biber Washington'da Vefat Etti

Türk Basını’nın ünlü foto muhabirlerinden Mehmet Biber, Amerika Birleşik Devletleri'nin Başkenti Washington’daki evinde hayatını kaybetti.

07 Ağustos 2019 - 00:45

Türk Basını’nın ünlü  foto muhabirlerinden Mehmet Biber, Washington’daki evinde hayatını kaybetti.

Uzun yıllardır Washington yakınlarında Virginia eyaletinde oturan Biber, birçok Türk gazetesinin yanı sıra uluslararası basın kuruluşlarının da yakından tanıdığı ünlü bir gazeteciydi. Biber, fotoğrafları ‘National Geographic’ dergisinde kapak olan Türk gazetecisi olarak basın tarihine geçti.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Mehmet Biber’in Geo, Time, Stern, Alfaysal ve Der Spiegel gibi ünlü uluslararası dergilerde fotoğrafları yayınlandı.

Mehmet Biber kimdir?

1931 yılında Eskicuma’da doğdu. Bursa Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. 1950 yılında İstanbul Fotoğraf Ajansı’na girdi. 1962 yılına kadar çeşitli gazetelerde foto

muhabiri olarak görev yaptı. 1962-1971 yılları arasında New York’ta Birleşmiş Milletler’de çalıştı. 1975-1982 yılları arasında da Hürriyet Gazetesi ile Hürriyet Haber Ajansı’nda görev yaptı. 1982’den sonra ABD’ye yerleşti. Orada serbest gazeteci olarak foto-röportajlar gerçekleştirdi. Fotoğrafları National Geographic’de kapak olarak yayınlandı. Yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf yarışmalarında çok sayıda ödül sahibi olan Mehmet Biber’in serbest foto muhabiri olarak çalışmaları Dünya’nın dört bir yanındaki sayılı dergiler ile birlikte Bunte, Stern, Time, GEO, National Geographic, Al Faysal, Der Spigel gibi dergilerde de yayınlandı.

NBC ve CBS televizyonlarına filimler çeken Biber Dünya’nın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak 1996 Atlanta Olimpiyatları sırasında Leica’nın en yeni televat objektiflerini denedi. Bu çalışmaları Leica International’ın üç lisanda yayınlanan edisyonlarında yer aldı. 1977 yılında Sedat Semavi ödülüne değer görülen Mehmet Biber gazetecilik yaşamını Washington VA Annandale’de sürdürdü. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meghan McCain warns Nikki Haley will be 'haunted'
Meghan McCain warns Nikki Haley will be 'haunted'
'Grease' jacket regifted to Olivia Newton-John aft
'Grease' jacket regifted to Olivia Newton-John aft