• Reklam
Reklam

Geçmişte Amerika Seçimleri

Amerika Birleşik Devletleri belki tarihinde ilk kez bir seçime bu kadar titiz odaklandı. Katılımın yüksek olacağı tahmin edilen seçim öncesi bir çok tedbirler alındı. Endişeli ve heyecanlı bekleyiş başladı. Peki Amerika'da Neden hep Kasım ayının ilk Salı günü seçimler yapılır? İlk başkanlık seçimi ne zaman yapıldı? Daha bir çok sorunun cevabı bu haberde... Keyifle okumanız dileğiyle

Reklam
Geçmişte Amerika Seçimleri
03 Kasım 2020 - 00:55 - Güncelleme: 04 Kasım 2020 - 01:12
  • Reklam
Amerika'da ilk başkanlık seçimi 1789'da yapıldı. Sadece mülk sahibi beyaz erkekler oy verebilirdi, bu da nüfusun % 94'ünün oy kullanmasını engellemişti (1856 yılında mülk sahibi olma şartı kaldırıldı).

Başkanlık seçimlerinin ABD’de Salı günü gerçekleşmesinin gerekçesi Hristiyanların dini günü olan Pazar günlerinde seyahat edilmemesi ve eski yılların şartlarıyla yol mesafesinin 1 gün sürmesidir. Uygulama 1845’ten beri bu şekilde yapılmaktadır.

Kasım ayının o yıllarda hasatların tamamlandığı, oy verme işlemi için sert kış günlerinin hemen öncesi olması ve seçilen başkanın yeni yılla beraber göreve geçmesi için de en uygun ay olduğu düşünülmüştür.

Theodore Roosevelt, şimdiye kadar seçilen en genç başkandı (42). Başkan John F. Kennedy, seçildiğinde 43 yaşındaydı. Donald Trump, 70 yaşında seçilen en yaşlı kişi olurken, Ronald Reagan görevi elinde tutan en yaşlı kişiydi (77 yaşında). Joe Biden bu seçimi kazanırsa 77 yaş ile seçilen en yaşlı başkan olacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal oy kullanma yaşı 21’dir. (1943'te Georgia yasal oy kullanma yaşını 18'e düşüren ilk eyalet oldu).

George Washington, tarihte Seçici Kurul oylarının % 100'ünü kazanan tek ABD başkanıdır. Bunun nedeni, organize partilerin henüz kurulmamış olması ve tek başına yarışmasıdır.

George Washington, 135 kelimeyle en kısa açılış konuşmasını yaptı. William Henry Harrison, 8.445 kelime ile en uzun olanıydı. Şiddetli bir kar fırtınasında iki saatten fazla konuştu, bu da onu üşüttü ve bir ay sonra zatürreden öldü.

Amerikan astronotları, seçimlerde güvenli e-posta yoluyla yörüngeden oy kullanabilir.

Amerika Birleşik Devletleri, seçmen katılımında 172 ülke arasında 139. sıradadır.

ABD başkanlık seçimlerinde yapılan en büyük gaf, Chicago Daily Tribune'ün 1946'da Dewey'in Truman'ı yendiğini yanlışlıkla ilan etmesiyle gerçekleşti.

Kadınlara oy kullanma hakkı 1920’de verildi ve 1964'ten bu yana, başkanlık seçimlerinde erkek seçmenlerden daha çok kadın seçmenler sandık başına gitti.

1971’de onaylanan yasa ile Amerika Birleşik Devletleri'nde yasal oy kullanma yaşı 21’den 18’e düşürülmüştür. (Yasadan önce 1943'te Georgia oy kullanma yaşını 18'e düşüren ilk eyalet oldu)
Kaynak: https://www.instagram.com/amerikaninasli/ Goçmen kadınlar birliği
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com