Green Card Alanlar En Çok Hangi Şehre Geliyor?

Green Card Alanlar En Çok Hangi Şehre Geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri'nde vatandaşlığın ilk adımı olan Green Card çekiliş sonuçları Mayıs ayında açıklanacak. ABDPOST.COM editörü Feride Çetiner Green Card alanların hangi kentleri tercih ettiğini araştırdı. İşte o çarpıcı sonuçlar:

12 Mart 2018 - 13:56

Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşmek isteyenler genelde tanıdıkların yanını tercih etsede, bazıları için bir çok kent vazgeçilmez gibi geliyor. Türkler için Los Angeles ve civarının yanısıra, New York ve New Jersey'de gibi eyaletlerini tercih ediyor. 

İnternette anket yapan arevibes sitesinde yayınlanan bir ankette Green Card alanların %79'u California'nın Roseville kentini tercih ettiği öne sürüldü. 

Ev fiyatları ve iş imkanlarını araştıran Green Card sahipleri Türk lirasının değer kaybından sonra, ABD'de epey bir sıkıntı çektiğini ifade ediyor. 

2 yıl öncesine kadar Paterson kentinde 50 bin dolara ev alabilen Türkler bu fiyatın 2 yıl içinde arttığını dile getirerek "Şu an bu bölgede 80 bin dolardan aşağı ev yok. 80 bin dolara aldığın evinde nereden baksan 20-30 bin dolar masrafı olabiliyor.  İş imkanı bu kentte fazla yok ama Manhattan'a yakın olmasından dolayı bir çok Türk burada ev tutuyor. Ev kiralarınında 1000 dolardan başladığını vurgulayan Paterson'da yaşayan Türkler "Bu rakam New York'un bir çok kentinden çok ucuz ama burada yaşayıp Manhattan, Brooklyn gibi kentlerde iş yapanlar için yol masrafı ek maliyet getiriyor." dedi.

Los Angeles çevresine taşınan Türkler ise ev fiyatlarından şikayetçi. Özellikle teknik mühendislerin o bölgelerde yaşadığını belirten Amerikalı Türkler, "Özellikle, elektronik ve bilişim mühendisleri buralarda rahatlıkla iş bulabiliyor ama ev kiraları ve ev fiyatları oldukça yüksek.  Tıp doktorları da Los Angeles kentini seçiyor. Türkiye'ye New York'a göre daha uzak olması, olumsuz etkenlerden ama iş yönünden sizi tatmin eden bir çok iş var. Hiç mesleğiniz yoksa ve burada lokantada bir iş bulurum çalışırım diye düşünenler, ev fiyatlarını görünce hayal kırıklığına uğruyor." şeklinde konuştu.

KAÇAK GÖÇMEN OPERASYONLARI TÜRKLERİ ENDİŞELENDİRİYOR

Yaklaşık 15-20 yıldır Amerika'da olupta henüz yeşil kart alamamış olanlar son 2 yıldır Trump yönetiminin kaçaklara yönelik baskılarından endişeli. Bir çoğu güzel para kazanarak işini Amerika'da büyütürken, green card alamaması her an yakalanacak endişesi gittikçe artıyor. 

TÜRK TÜRK'Ü ŞİKAYET EDİYOR

ABD'de yaşayan Türkler arasında çekememezlik had safhada. Türk arkadaşı ile birlikte aynı evde kalan başka bir Türk, ev arkadaşının kaçak olduğunu belirterek Polise şikayet etti. Yaklaşık 5 yıldır ABD'ye kaçak yaşayan Ç.K. sınırdışı edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nihat Hatipoğlu Rektör Oldu
Nihat Hatipoğlu Rektör Oldu
#10yearschallenge ve Başörtüsünü çıkaranlar
#10yearschallenge ve Başörtüsünü çıkaranlar