• Reklam
Reklam

Green Card Mülakatında Neler Sorulur?

Gökhan Sığırcık, Green Card mülakatında sorulan sorular hakkında detaylı bilgi veriyor.

Reklam
Green Card Mülakatında Neler Sorulur?
31 Mart 2021 - 20:36
  • Reklam
Gökhan Sığırcık, ilk olarak Amerika'ya Green Card ile gelmenin belli başlı yollarını sıralayarak anlatmaya başlıyor. Evlilik yoluyla, profesyonel alanda bir iş bularak, Green Card çekilişini kazanarak ya da ABD'de yatırım yapıp yatırımcı vizesi alarak Green Card sahibi olunabilir.

İnsanlar genellikle evlilik yoluyla Green Card almayı tercih ediyor. Kimisi sahte, çoğu gerçek. İlk olarak Green Card'a başvuru yapılması gerekiyor. Amerikan vatandaşı ya da Green Card sahibi olan eşinizin bilgileriyle birlikte, 10-15 sayfalık başvuru formunu doldurup yollayarak ilk adımı atmış oluyorsunuz.

Ardından bir bekleme süreci başlıyor ve ortalama 3-4 ay içerisinde Amerika Göçmenlik Ofisi'nden (USCIS) size parmak izinizin alınması için bir randevu bildirimi gelecektir. Bundan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde çalışma izniniz verilecektir. Bu belge sayesinde Amerika'da artık yasal olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Tekrar 3-4 aylık bir bekleme sürecinden sonra, elinize yeni bir mektup daha ulaşacaktır. Size bu defa eşinizle birlikte Green Card mülakatı için randevu bilgilerini içeren bu mektupta, yanınızda götürmeniz gereken belgeler de sıralanacaktır.

Eşinizle belgelerinizi tamamlayıp, verilen tarih ve saatte verilen adrese zamanında şık, temiz ve bakımlı gidilmesinin önemli bir imaj olduğuna vurgu yapıyor Sığırcık.

Mülakat için istenilen belgeler:
Evlilik belgesi, eşlerin adına ortak kira sözleşmesi (Green Card başvurularında tüm belgelerin eşler üzerine ortak yapılması da önemli bir avantaj sağlar) elektrik, su, telefon gibi faturalar, otomobil sigortası, ortak banka hesabı, maaş bordrosu gibi resmi tüm belgelerin orijinallerini götürmeniz şart. Evliliğin gerektirdiği gibi aynı hesaba maaşların yattığını, para yatırdığınızı görmek istiyorlar.

Beraber çıktığınız tatilleri veya gezileri belgeleyen fotoğraflar da önemli. Uçak biletlerinize kadar istiyorlar. Ailelerinizle bir arada olduğunuz fotoğrafları götürmeniz iyi olur.  Hatta kaç yıldır birlikteyseniz, bu süreçte görünüşünüzde meydana gelen değişimleri de gösterecek fotoğraflar olması evliliğinizin gerçek olduğunu kanıtlamak için önemli detaylardır. Zaten sizleri mülakata çağırmadan önce sosyal medya hesaplarınızı da didik didik ediyorlar.

Mülakatta öncelikle ellerinde size ait olan belgeleri inceleyip sizinle karşılaştırdıktan sonra, bazı özel sorular soracaklar. Mesela, eşinize nerede nasıl evlenme teklifi ettiniz? Nerede yaşıyorsunuz? Eviniz kira mı? Maaşınız banka hesabına mı yatıyor? Gibi soruların yanı sıra, herhangi bir tatil fotoğrafınıza bakıp orayla ilgili bir soru da yöneltebilirler.

Siz de doğru cevaplar veriyorsunuz. Hepsi bu kadar. Sığırcık'ın belirttiğine göre korkulacak hiçbir şey yok! Memur orada onay mührünü bastıktan yaklaşık 1 ay sonra Green Card'ınız elinize ulaşmış oluyor. Fakat bu sadece 2 yıllık bir süreyi kapsıyor. Çünkü eşinizden ayrılacak olursanız o Green Card geri alınabilir. Sahte evlilikten kaçınmanızı tavsiye ederiz.

KAYNAK: Amerika'da bir Adanali

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com