• Reklam

Guantanamo Cezaevi Filmi Gösterime Girdi

Amerika Birleşik Devletleri'nde terör zanlılarının sorgulandığı Guantanamo hapishanesinde, hakkında hüküm verilmeden 14 yıl tutulan Moritanyalı Mohamedou Ould Slahi'nin hikayesinin canlandırıldığı The Mauritanian isimli film gösterime girdi.

Reklam
Guantanamo Cezaevi Filmi Gösterime Girdi
14 Şubat 2021 - 23:11
  • Reklam
Slahi'nin Guantanamo'da yaşadığı insanlık dışı muameleleri konu alan The Mauritanian, Amerika genelinde gösterime girdi. 

Kevin Macdonald'ın yönettiği filmin başrollerinden 58 yaşındaki Judy Foster, Amerikalı savunma avukatı Nancy Hollander'ı oynarken, tamamen gerçek hayattaki olaylara ve kişilere dayanan hikayenin baş kahramanı Slahi'yi ise Cezayir asıllı Fransız oyuncu Tahar Rahim canlandırdı.

FİLMİN KONUSU

Slahi'nin hapisteyken kaleme aldığı "Guantanamo Günlüğü" isimli kitaptaki olayların konu edildiği filmde, hapishanedeki mahkumların maruz kaldığı acımasız koşullar ve kanunsuz uygulamalar dikkat çekiyor.

Slahi'nin, 2015'te yazdığı ve ABD'de "en çok satanlar" listesine giren kitabında anlattığı mahkumlara uygulanan soğukta bırakma, cinsel aşağılama, uykusuz tutma, suda boğma gibi çeşitli fiziksel işkence yöntemleri de filmde gösteriliyor.

Yarı belgesel şeklinde kurgulanan filmde, Müslüman tutsak Slahi'ye yapılan suçlamaların hiçbiri kesinleşmediği halde sadece isnat edilen suçları işlemiş olabileceği gerekçesiyle 14 yıl tutsak kalması ise Guantanamo'nun gerçek yüzünü gözler önüne seriyor.

Benedict Cumberbatch ve Shailene Woodley gibi yardımcı başrol oyuncularının yer aldığı filmin hikaye örgüsü, 11 Eylül saldırısından 2 ay sonra Moritanya'da bir düğünde ABD'li görevlilerin Slahi'yi bulması ve onu "El Kaide bağlantısı şüphesiyle" sorgulamak istemesiyle başlıyor.

Filmde, işkenceleriyle ünlü Guantanamo adasındaki hapishanede ayakta kalmaya çalışan Slahi'nin bir yandan da kendini aklama çabası önemli bir detay.

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com