Gülnur Aybet Kimdir?

Son günlerde CNN International başta olmak üzere bir çok dünya medyasına katılarak Barış Pınarı harekatını anlatan ve kim olduğu merak konusu olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülnur Aybet kimdir?

Gülnur Aybet Kimdir?
17 Ekim 2019 - 09:54

2009'da The Times gazetesi tarafından İngiltere'nin en güçlü 20 Müslüman kadınından biri seçilen Gülnur Aybet, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapıyor. Gülnur Aybet'in kim olduğu ve kariyeri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte, Gülnur Aybet'in biyografisi...

2014-2016 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığı ve BAUCESS Güvenlik Araştırmaları Merkezi kurucu direktörlüğünü yapan Prof. Dr. Aybet, 2013'te İstanbul Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kurdu.

Aybet, 2001-2013 yılları arasında Kent Üniversitesi İngiltere'de uluslararası güvenlik alanında ilk yüksek lisans programını kurdu ve yönetti.

İngiltere Nottingham Üniversitesi ve Ankara Bilkent Üniversitelerinde öğretim üyeliği yapan Aybet, Royal Holloway, Londra Üniversitesi Ekonomi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans derecesini aldı.

Aybet, uluslararası ilişkiler alanında Southampton Üniversitesinde yüksek lisans, Londra King's College'da savaş bilimleri alanında ikinci yüksek lisansını yaptı, doktorasını Nottingham Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında tamamladı.

Gülnur Aybet, British Akademi, NATO ve TUBİTAK tarafından yürütülen birçok projenin yöneticiliğini de yaptı.

School of Advanced International Studies (SAIS), John Hopkins Üniversitesi, St Antony's College, Oxford Üniversitesi ve Woodrow Wilson Center da misafir araştırmacı olarak bulunan Aybet, 2009'da The Times gazetesi tarafından İngiltere'nin en güçlü 20 Müslüman kadınından biri seçildi.

Gülnur Aybet, Barış Pınarı harekatını anlatan en etkili isimlerden biri. Son günlerde uluslararası mecralarda Barış Pınarı harekatının haklı gerekçelerini anlatırken takip ediyoruz. Ingiliz Channel 4 kanalında konuk olurken, programın moderatörü Aybet'in konuşmasına izin vermedi. Sorular soruluyor ama Aybet cevap vermek isteyince konuşması engellenmeye çalışılırken, Aybet ısrarla cevaplarını sürdürmesi dikkat çekti.

Aybet'in FOX News'te katıldığı programda da programcı tarafından sürekli sözü kesilmek istendi. Gülnur Aybet burada da zor olsada Türkiye'nin haklı sebeplerini izleyiciye anlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum