Hakkı Akdeniz New York'ta Yılın Adamı Seçildi

Amerika Birleşik Devletleri'nde evsiz, parasız ve aç kalarak büyük çileler çektiği, çöp kamyonuna bile atıldığı New York'ta azmiyle 3 kez dünya pizza şampiyonluğuna ulaşan Diyarbakırlı Hakkı Akdeniz 2019 yılının en iyi insanı seçildi.

Reklam
Hakkı Akdeniz New York'ta Yılın Adamı Seçildi
16 Ağustos 2019 - 10:32 - Güncelleme: 18 Ağustos 2019 - 21:08
Reklam

New York Yardım Meclisi tarafından yılın en iyi insanı seçilen Hakkı Akdeniz ödülünü takipçileriyle paylaştı. Her gün evsizlere pizza dağıtan Hakkı Akdeniz, "Böyle bir ödüle layık gördükleri için çok mutluyum dedi.

ABD'deki hayatına, Kanada'dan New York'a kaçak girerek başlayan Hakkı Akdeniz, azmi ve çalışkanlığıyla pizza imparatorluğuna uzanan büyük bir başarıya imza attı.

Diyarbakırlı Hakkı Akdeniz, sokakta yatıp, aç, susuz kaldığı ABD'deki yaşamında, 8 restoranın sahibi olarak dünya pizza şampiyonluğuna uzanan başarı hikayesinin ardından bu yıl New York Yardımlaşma Meclisi tarafından yılın en iyi insanı seçildi. 

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde doğan Akdeniz, 1997 yılında Kanada'ya giderek yaklaşık 4 sene üvey ağabeyinin yanında bir pizza dükkanında çalıştı. Burada zaman içinde Latin Amerikalı bir kadınla hayatını birleştiren Akdeniz bir erkek çocuğu sahibi olurken, ilerleyen yıllarda çocuğunu 10 yaşına kadar göremedi. Akdeniz oğlu 10 yaşına geldiğinde ABD Kanada arasındaki sınıra giderek tel örgüler ardında çocuğunu görebilme şansı buldu.

GÜNLERCE TERMİNALDE BEKLEDİ

Ailevi nedenlerden dolayı ABD'nin New York kentine gitme kararı alan Akdeniz, evsiz, aç ve susuz kaldığı New York'taki ilk günlerini ise şöyle dile getirdi:

Evsiz Türk ABDde pizza imparatoru oldu

"Ağabeyimin bir arkadaşı beni otobüs durağında karşılayacaktı. Kendisini otobüs durağında yaklaşık 3-4 gün bekledim ama beni almaya kimse gelmedi. Cebimdeki para da biterken günlerce sokakta evsiz kaldım."

Akdeniz, daha sonra ABD'deki yeni hayatında günlerce sokakta yaşarken hayati tehlikeler atlattı.Mütevazi başlangıçtan itibaren, nereden geldiğimi ve yaşadığım mücadeleleri asla unutmadım. Başkalarının size neler yapabileceğinizi ve neler olabileceğinizi söylemesine izin vermeyin. Kendinize inanın ve kalbinizi temiz tutun; istediğiniz kişi olabilirsiniz. 2001'deki bir noktada, bir dilim pizza almak için param yoktu ve kendimi sağlamak için mücadele ettim. 2010'dan 2018'e İhtiyacı olan diğerlerine iki yüz binin üzerinde dilim bağışta bulundum. Herkese yardım edebileceğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Ancak herkes birine yardım edebilir. Hayatımdaki birçok insana inandım ve güvendim ama birçoğu beni farklı şekillerde incitti. Ancak bu, beni bugün büyümeye ve vermeye devam eden kesin insan yapan, başka bir dersti. Umarım size ilham verdim ve vermek için başkalarına ilham vermeye devam ediyorum." diyerek herkes teşekkür etti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam