Hamile Türk Chicago'dan Geri Gönderildi

Amerika Birleşik Devletleri son zamanlarda göçmen politikalarını değiştirdi. Daha önce hamile kadınların Amerika'da doğum yapmasına olanak veren ABD yönetimi yaklaşık 1 yıldır bunu suç olarak görüyor. Bu kez bir Türk kadın havaalanında 12 saat bekletildikten sonra geri gönderildi.

Hamile Türk Chicago'dan Geri Gönderildi
18 Haziran 2019 - 06:06

Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar Sosyal Medya hesabından "ABD’ye seyahat edecek hamile vatandaşlarımızın dikkatine. Dün hamile bir vatandaşımız Şikago havaalanında 12 saat bekletildikten sonra geri gönderildi. Gerekçe : ABD’ye doğum yapmaya gelmek." duyurusunda bulundu.

ABD'de geçtiğimiz Şubat ayında "doğum turizmi" ilk kez federal bir mahkemede suç kapsamında değerlendirildi. Varlıklı hamile kadınlar için Çin'den ABD'ye turlar düzenleyen 3 kişi gözaltına alındı.

Ülkede doğum yapan kadınların çocukları otomatik olarak Amerikan vatandaşlığına geçiyor. Türkiye'den de bazı kişiler bu amaçla ABD'ye gidiyor.

Aralarında İsviçre ve Japonya'nın da bulunduğu birçok ülke, bu yolla vatandaşlık için anne ya da babanın vatandaş olması şartını arıyor.

Güney California'da gözaltına alınan kişilere "göçmenlik dolandırıcılığı, para aklama ve kimlik hırsızlığı' suçlamaları yöneltildi. Suçlamaların, hamile kadınların burada doğum yapabilmek için 15 bin ile 50 bin dolar arasında para ödedikleri 2015'teki bir dizi lüks "doğum oteline" düzenlenen baskınla bağlantılı olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum