I. Dünya Savaşı sırasında kaybolmuştu!

I. Dünya Savaşı sırasında kaybolmuştu!

I. Dünya Savaşı sırasında kaybolan Avustralya denizaltısı HMAS AE-1'in enkazına, Papua Yeni Gine açıklarında ulaşıldı. Savunma Bakanı Payne, haberi "Avustralya'nın en eski deniz gizemi çözüldü" sözleriyle duyurdu.

21 Aralık 2017 - 20:09

I. Dünya Savaşı sırasında 35 kişilik mürettebatıyla ortadan kaybolan Avustralya’nın ilk denizaltısı HMAS AE-1, 103 yıl sonra bulundu.14 Eylül 1914'te kaybolan HMAS  AE-1'in enkazı Papua Yeni Gine’nin York Dükü Adaları açıklarında, 300 metre derinlikte tespit edildi.Savunma Bakanı Marise Payne, haberi Avustralya'nın en eski deniz gizemi çözüldü sözleriyle duyurdu.

Hollandalı Fugro firmasına ait MV Fugro Ekvator araştırma gemisi, deniz dibine gönderdiği kameralar sayesinde enkazı buldu.Avustralya denizaltı filosunun ilk üyesi olan 55 metre uzunluğundaki HMAS AE-1, devriye görevi yürütürken kayıplara karışmıştı. Daha önce 12 kez bölgede arama yapıldı ancak HMAS AE-1'in izine rastlanmadı.

Payne, 1914'ten bu yana denizaltı ve ekibi, ebedi devriyedeydi. Şimdi bulundular. Enkazın bulunmasının, denizaltıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına huzur getireceğine inanıyorum. Belki zamanla kaybolma nedenini de ortaya çıkarabiliriz dedi.Avustralya, enkazın bulunduğu bölgeyi korumak amacıyla çalışmalar tamamlanana kadar HMAS AE-1’in yerini gizli tutacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York'ta Hamile Kadın Kelepçeli Doğum Yaptı
New York'ta Hamile Kadın Kelepçeli Doğum Yaptı
Ayla Filmi Chicago'da Gösterime Girdi
Ayla Filmi Chicago'da Gösterime Girdi