• Reklam
Reklam

İlber Ortaylı: Buna Tabi Ki Maşallah Denir

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı, Cansu Canan Özgen ile yaptığı Instagram canlı yayınından sonra hakkında çıkan taciz iddialarına cevap verdi. Genç sunucunun özelliklerini beğendiğini söyleyen Ortaylı, “Buna tabi ki maşallah denir. Başka ne denir?” ifadelerini kullandı.

Reklam
İlber Ortaylı: Buna Tabi Ki Maşallah Denir
28 Aralık 2020 - 14:26 - Güncelleme: 29 Aralık 2020 - 01:40
  • Reklam

Sosyal medyada günlerdir, İlber Ortaylı’nın, Sunucu Cansu Canan Özgen için kullandığı cümleler konuşuluyor. Özgen, Instagram üzerinden yaptığı canlı yayında, ünlü tarihçi İlber Ortaylı’yı konuk etmiş, yayının sonunda ise, “Hocam sağlık sıhhat diliyorum, görüşmek üzere” ifadelerini kullanmıştı. Bunun üzerine Ortaylı da, “Sağ ol” şeklinde cevap vermişti.

Vedalaşmanın ardından yayının sona erdiğini sanan Ortaylı’nın ağzından kamera kapanmadan, “Maşallah, şuna bak” sözleri dökülünce, sunucu Özgen ise Ortaylı’nın sözlerine gülerek, “hocam” yanıtını verdi. Bu görüntüler ise sosyal medyada hızla yayıldı.

Sosyal medyada viral haline gelen video ile ilgili halktan da çeşitli yorumlar geldi. Yüzlerce kişi, Ortaylı’nın sözlerinin, “taciz” olduğuna dair yorumlarda bulundu. 

Ortaylı: Hakikaten de Maşallah
İlber Ortaylı ise sessizliğini Hürriyet’ten Fulya Soybaş’a bozdu. Özgen ile ilk kez program yapmadığını belirten Ortaylı, “Vallahi ben çok akıllı, güzel ve kendini geliştirmiş buluyorum yayın yaptığım hanım kızı. Hakikaten de maşallah. Güzel olduğu zaten belli. Giyimi, makyajı, duruşu, soru soruşu, konuya hâkimiyeti, Türkçeyi doğru ve güzel kullanışı... Buna tabii ki maşallah denir. Başka ne denir?” diye sordu. 

"Türkiye’de Sosyal Medya Agora"
Soybaş’ın sorularına Ortaylı, “Bir iltifatı, bir takdiri, bir maşallahı alıp... Üzerinden #metoo hareketi benzeri bir taciz devşirmek akıl alır gibi değil. #metoo hareketi bu kadar basit mi? Türkiye’nin bu konuda zaten ciddi bir problemi var. Her şey bu kadar basitleştirilmemeli. Biraz Catherine Denuve okusunlar. (Dünyaca ünlü yıldız taciz karşıtı hareketin ‘püritenliğe’ vardığı, erkeklerin kadınlara iltifat etmekte özgür olması gerektiğini anlatan bir mektup yazmıştı.)

Ben bu hanımla kaç zamandır program yapıyorum. Gerçekten iyi. Kendini geliştirdi, TV dünyasında Türkçesi en iyi olanlardan. Okuyor, soruyor, saçmalamıyor. Giyimi, kuşamı, makyajı, duruşu, eli yüzü güzel. Ben ona her zaman ‘maşallah’ derim. Gerçekten aptallar! Taciz lafları türemiş. Olacak iş değil. Onların anladığı türden maşallah değil bu... Türkiye’de sosyal medya Agora. Herkes konuşuyor, fazla gürültü var.” şeklinde cevap verdi.

Ortaylı, ‘Prograramın sonunda Canan Hanım ile konuştunuz mu?’ sorusuna ise “Konuşmadım. Yine program yapacağız. O zaman konuşuruz” yanıtını verdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com