• Reklam
Reklam

İlber Ortaylı'dan 'Soykırım' İddialarına Yanıt!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımasının yankıları sürüyor. Prof. Dr. İlber Ortaylı da bir yorumda bulundu.

Reklam
İlber Ortaylı'dan 'Soykırım' İddialarına Yanıt!
28 Nisan 2021 - 12:14
  • Reklam
Prof. Dr. İlber Ortaylı, Joe Biden'ın 'soykırım' ifadesini kullanmasını ve onu destekleyen tarihçileri eleştirerek "bir broşürlük kadar bile bilgileri yok" yorumunda bulundu.

Ortaylı, 1981'de Reagan'ın aynı suçlamada bulunmasını hatırlatarak, 40 yıldır hiçbir ABD Başkanının, Türkiye'ye yönelik 'soykırım' ifadesini kullanmamasını hem ABD hem de Türkiye'deki güçlü Yahudi lobisini kastederek, Türkiye'nin, ABD ve Türkiye'deki güçlü dostlarına bağladı. Bugün artık bu güçlü dostların kalmadığına çünkü Türkiye'de beslenilen Yahudi karşıtlığının Türkiye'yi sarmakta olduğuna ve neticelerinden birinin de işte bu sonuç olduğuna vurgu yaptı.

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'a konuşan Ortaylı şunları söyledi:
"Gelelim bugün olduğumuz noktaya; dünya arenasındaki siyasetçilerin, parlamenterlerin ve
halkların ağzında '1915 olayları, Türklerin Hıristiyanlara yönelik haçlı seferidir, soykırımdır' gibi laflar var. Oysa soykırım ağır bir suçtur ve telaffuz edilmesi de öyle kolay değildir. Dünyada en büyük soykırım Yahudi soykırımdır, sonrasında Çingenelere uygulanan soykırım gelir. Naziler Yahudilerle birlikte Çingeneleri de toplayıp, günahsız insanları, konsantrasyon kamplarında sistematik şekilde yok etti. Buna soykırım denir. Şimdi dünya soykırım kavramını genişletme derdinde. Yaşanan her karşılıklı katliam 'soykırım' değildir. Bir imparatorluğun yıkılışında yaşanan, bu gibi çatışmaların hepsini 'soykırım' çatısı altında toplamaya çalışmak bu işi yapanların suçlarını örtbas etmek ve bu yolla suçlarını hafifletmek istemekten kaynaklıdır."


Bugün Türkiye'de de 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul eden tarihçiler olduğuna da değinen
Ortaylı, bu insanların bir broşürlük kadar bile bilgileri olmadığını ifade etti. İlgili literatürlerin Türkçeye çevrilmediğini hatırlatarak, "Nereden anladın da okudun? 'Bu Osmanlı'nın işidir biz Türkiye Cumhuriyetiyiz' diyenler var. Buna dünyada kimse inanmaz." dedi. Bunun, ilericilik zannedildiğini oysa bu şekilde ilerici olunamayacağına işaret etti.

Türkiye Acilen Bir Araştırma Grubu Kurmalı
Prof. Dr. İlber Ortaylı "Her 24 Nisan'da, aynı meselenin önümüze ısıtılıp ısıtılıp gelmemesi için,
Türkiye'nin aciliyetli olarak enternasyonal nitelikli bir araştırma grubu, ki buna Ermeni alimleri de dahil, kurması ve çalışmaya başlaması şarttır" dedi ve ekledi:

"Bu konuyla ilgilenen Türklerin yapacağı ilk iş Ermeni lisanını öğrenmek, edebiyatını, tarihini tetkik etmektir. Müspet yolla o kültürün içine girerseniz söyleyeceğiniz sözün dinlenmesi daha büyük olasılıktır. Tüm dünya ile çatışamayacağımıza göre söyleyecek sözümüzün olması şarttır. Zira, yarın öbür gün davalar başlayacak. Bizi kaç avukat savunabilecek? O nedenle meselenin derinine inmemiz gerek."
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com