İlk Kadınlar Belgeseli Washington'da

Türkiye'de ilkleri gerçekleştirmiş kadınları anlatan Öncü Kadınlar belgesel filmi American Turkish Association of Washington DC derneği organizasyonuyla, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 85. yılında Türkevi'nde gösterilecek.

Reklam
İlk Kadınlar Belgeseli Washington'da
03 Aralık 2019 - 19:27
Reklam

Türkiye'de ilkleri gerçekleştirmiş kadınlarımızı anlatan Öncü Kadınlar belgesel filmi American Turkish Association of Washington DC derneği organizasyonuyla, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 85. yılında Türkevi'nde gösterilecek.

Aynı organizasyon 5 Aralık günü District-Maryland-Virginia Anneleri grubu ile de 11.30'da Tysons Corner'da bulunan Turkish Coffee Lady'de gerçekleşecek.

Belgeselde anlatılan ÖNCÜ KADINLAR

İLK KADIN MİLLETVEKİLİ: Benal Nevzat Arıman, İLK KADIN DANIŞTAY BAŞKANI: Firüzan İkincioğulları, İLK KADIN EMNİYET MÜDÜRÜ: Şerife Feriha Sanerk, İLK KADIN MUHTAR: Gül Esin Hanım, İLK KADIN ORTODONTİST: Ayşe Mayda, İLK KADIN BARO BAŞKANI: Sema Pekdaş, İLK KADIN BORSA BAŞKANI: Işınsu Kestelli, İLK KADIN VALİ: Lale Aytaman, İLK KADIN ÇEVRE BAKANI: Işılay Saygın, İLK KADIN NOTER: Av. Mazlume Yüce, İLK KADIN MODACI: Zuhal Yorgancıoğlu, İLK KADIN SOSYOLOG - ANTROPOLOG : Mübeccel Belik Kıray, İLK KADIN PARAŞÜTÇÜ: Yıldız Uçman, İLK KADIN HAKİM: Adalet Yılmaz, İLK KADIN KOREOLOJİST: Filiz Eczacıbaşı Sarper (İlk Türk eserini Dünya Koreoloji Kütüphanesine sokan İlk Koreolojist), İLK KADIN BİLİM İNSANI (NASA’da görev yapan): Dilhan Eryurt

AYÇE BÜKÜLMEYEN KİMDİR?

İzmir doğumlu Ayçe Bükülmeyen, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’ni bitirmesinin ardından,15 yıl  boyunca TRT’nin birçok kanalında, kadın, çevre, engelliler ve aktüel haber gibi, birçok farklı alanda program hazırlayıp sunmuştur. 

2006 yılında başladığı Hürriyet Gazetesi, Ege ekinde halen her Pazar yayınlanan röportajlar yapmakta ve her Perşembe köşe yazmaktadır.

İngilizce ve Fransızca bilen Ayçe Bükülmeyen, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ‘Anlaşmazlık Çözümü, Uzlaşmacı Kültür ve Barış İnşası’nda Medyanın Rolü’ konusunda Yüksek Lisans yapmıştır. 

‘Değişim İçin İplerinden Kurtul, Kültürümüzde Kendin Olmak’ adlı bir kitap çıkaran Bükülmeyen, ‘Ege’nin Öncü Kadınları’ adlı bir belgesel ve kitap ile Türkiye’de İlkleri Gerçekleştiren Kadınlarımızı anlatmıştır. Kitap ve belgesel ‘The Pioneer Women Of The Aegean’ adıyla İngilizce olarak da yayınlanmıştır. 

Kız çocuklarının güçlendirilmesine yönelik gerçekleştirdiği ‘Ezber Bozan Kızlar’ projesi ile Ege Çağdaş Eğitim Vakfı yararına çizgi roman bir kitap hazırlayıp kız çocuklarına burs sağlayan Bükülmeyen son olarak Antik Anadolu tarihini konu alan Gizemli Işığın İzinde adlı romanını yayınlamıştır. 

GÖRSEL VE YAZILI MEDYA ÇALIŞMALARI 

BELGESEL;

EGENİN ÖNCÜ KADINLARI 2015

SAVARONA2009

KİTAP; 

GİZEMLİ IŞIĞIN İZİNDE2019

EZBER BOZAN KIZLAR2018

THE PIONEER WOMEN OF THE AEGEAN2016

EGE’NİN ÖNCÜ KADINLARI2015

DEĞİŞİM İÇİN İPLERİNDEN KURTUL2014  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam