İmamoğlu: Mazbatamızı Verin

İmamoğlu: Mazbatamızı Verin

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yarışını önde tamamlayan CHP adayı Ekrem İmamoğlu basın toplantısı düzenledi.

03 Nisan 2019 - 10:38

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yarışını önde tamamlayan CHP adayı Ekrem İmamoğlu basın toplantısı düzenledi.

İmamoğlu bazı ilçelerde geçersiz oyların sayılması, bazılarında ise tüm oyların yeniden sayılması işlemi sürerken son tabloya dair bilgi verdi:

"Her ilçedeki sayımla ilgili anlık raporlar alıyoruz. Birbirine çok yakın değerler çıkıyor. günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Sonucu değiştirecek bir tablo yok. Birçoğu zaten anlık YSK’nin sayfasına giriliyor. Oradan da görme şansınız var. O açıdan bir an önce neticelenmesini bekliyoruz."

"Seçimin iptal edilmesi gibi bir gündemi düşünmüyorum bile. Bu gündemi zerra kadar bile zihnimin köşesinde tutmuyorum."

Toplantıdan öne çıkan diğer noktalar şöyle:

"İBB çalışanları görecekler ki aslında partizanlıktan çok yorulmuşlar"

"Hiçbir çalışanımın kendini bana adamasını istemedim, istemeyeceğim de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) çalışanları kalıcıdır. İBB’de çalışan herkes, alın teri akıtan herkesin yeri başımın üstüdür. Ben onlara hükmetmeye gelmiyorum, ben ortak çalışmaya bu şehre ortak çabayla hizmet etmeye geliyorum, gönüllerini ferah tutsunlar. Görecekler ki aslında adamcılıktan, partizanlıktan çok yorulmuşlar. Özellikle sosyal güvenceleri konusunda en üst seviyede haklarına kavuşacaklar. Biz öyle bir kültürden geliyoruz."

İmamoğlu İBB çalışanlarına yönelik bazı sözler de verdi:

"İBB’de en düşük asgari ücret 2200 lira olacak"

"Zoraki mitinge gitmek yok, kimseyi zoraki mitinge yollamayacağım"

"Kadın çalışanlarıma 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde izin vereceğim"

"Birçok sosyal yaraya temas eden koşulları toplu iş sözleşmelerine koymayı taahhüt ediyorum"

"Benim sayemde millet gülüyor"

İmamoğlu, AKP'nin adayı Binali Yıldırım'ın basın toplantısında kendisi hakkında sarf ettiği sözlere değindi:

"Rakibimizin bugün konuşmasında önemli bir cümle dikkatimi çekti ve beni üzdü; 'Türk halkının sinirlerini sakın bozmayın'. Ya benim sayemde millet gülüyor şu anda. Ben İstanbullu’ya huzur getirdim, gülümsemem insanların yüzünü güldürüyor. Biz kimsenin sinirini bozmayız, sinirini bozan unsurlarla mücadele ederiz. Örnek, keşke gece boyunca bu ülkenin sinirlerini bozan AA’ya tek bir cümle söyleseydin."

"Kabine üyeleriyle, bakanlarla siz niye toplantı yaparsınız, biz eşit koşullardayız. Geçmişte bu ülkeye başbakanlık yapmış olabilirsiniz ama artık bitti."

"Başka sinir bozucu bir şey daha söyleyeyim mi, (AKP) Genel Başkan Yardımcısı seçimi bu ülkenin en şaibeli seçimi diye tanımlıyor. İktidarın üyesi, bir partinin genel başkan yardımcısı, bütün kurulları atayan, sistemi yöeten, her hususun başındaki bir partinin genel başkan yardımcısının bunu söylemesi kadar komik bir şey olamaz. Bu kişi seçime birkaç gün kala en güvenli seçimi yaşayacağız diyen kişi. Ben Sayın Yıldırım’ın özellikle bu hususlarla ilgili açıklama yapmasını bekliyorum. Takmışlar kendini belediye başkanı diye tanımladı... Sayın Yıldırım özür diliyorum ama 3000 oyla kazandığınızı topluma ilk açıklayan sizsiziniz yapmayın, biz sabırla bekledik."

"Büyükşehir belediyesinin tüm mecralarına afiş astınız ve bugün diyorsunuz ki 'biz 25 belediye kazandık, bunu kutlayamaz mıyız', sizi uyarıyorum, kutlama yaptıysanız o 25 belediye ki onlarla ben çalşacağım artık, o ilçelerin başkanlarına haksızlık yaptınız, keşke her ilçeye sizin değil de onların fotoğrafını assaydınız."

Anıtkabir defterine imza tartışması

"Bir başka şey, tek konu anladığım kadarıyla, Atam'ın manevi huzurunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazmam. Herhalde bu biraz sıkıntı yarattı, yaratmasın çünkü benim dayanağım YSK’nın sayfasında gösterdiği sayılar ve kendi tutanaklarımız üzerinden elde ettiğimi düşündüğüm hakkımın beyanıdır."

"Süreç uzamasın"

"Tabii ki bu sürecin uzamasını istemiyoruz, hukuğa ve anayasaya uyulmasını istiyoruz. Süreç uzuyor, haktan hukuktan yanayız, anayasal uygulamalardan, YSK uygulama maddelerinden yanayız. Ama lütfen süreci toparlayınız artık, süreç bellidir ortadadır, biz demiyoruz ki bizi de 2014’te itirazlar sürerken hem de 30 bin oy farkla Ankara’daki adayın başkanlığının kesinleştiği gibi açıklayın demiyoruz. Somut olan her itiraz hakkına saygı duyarız ama soyut itirazlar doğru değildir. Biz bu şehrin 16 milyon insanının iradesine saygı duyuyoruz."

"Sürecin toparlanmak üzere olduğunu görüyorum. Evraklarımızla, çalışma arkadaşlarımızla gönüllülerle beraber hareket ediyoruz. Her şey gözümüz ve kontrolümüz üzerinde. Bir an önce 7/24 İstanbul’un sokaklarına caddelerin açılmak istiyorum, istirham ediyorum, bu süreç bir an önce toparlansın."

"Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sürece mutlaka katkı sunmalıdır ve bu sürecin normalleşmesi Türkiye'nin ekonomisinden iç huzuruna kadar önemli bir katkıdır. Biz hizmet yarışına başlayalım, ülke normalleşsin. Sayın Erdoğan lütfen bu sürece katkı sununuz ve bu süreci toparlayınız. tarihi bir vazife olduğunun altını çizmek istiyorum. Uzaması can sıkıyor, bazıları gerekli gereksiz laflar ediyor, bunlara fırsat tanımayalım."

"Bana tebrik gelmedi"

"Dünya bizi izliyor derken herhalde başka şeyler algılandı. Benim tek duyduğum tebrik sayın cumhurbaşkanına gelen resmi tebrikler, bana gelen bir tebrik yok ama inşallah seçildikten sonra dünyanın her kentinden tebrik alacağımı da şimdiden duyuyor gibiyim." BBC

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Survivor' contestant kicked off show after more a
'Survivor' contestant kicked off show after more a
Ağrı Belediye Başkanı: Obama ve Trump Ağrılı
Ağrı Belediye Başkanı: Obama ve Trump Ağrılı