• Reklam

Instagram'daki Öküz Yılı Ne Anlama Geliyor?

Instagram kullanıcıları, uygulamanın yeni güncellemesiyle beraber hikayeler, filtreler ve uygulama etiketlerinde karşılarına çıkan 'Öküz Yılı' ibaresinin ne anlama geldiğini merak ediyor. Peki, 'Öküz Yılı' ne demek? Gelin inceleyelim...

Reklam
Instagram'daki Öküz Yılı Ne Anlama Geliyor?
15 Şubat 2021 - 05:18
  • Reklam

Sosyal medya platformu Instagram hikayelerine gelen 'Öküz Yılı 2021' ibaresi gelmesiyle bunun ne anlama geldiği merak konusu oldu. Son güncelleme ile beraber hikayelerine öküz yılını dahil eden Instagram, uygulamaya etiket ve çeşitli filtreler de ekledi. Çin takvimine göre, 12 yıllık hayvan döngüsünün ikinci yılını temsil eden Öküz Yılı, Instagram'da art arda hikayeler şeklinde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Peki, bu Öküz Yılı nedir? İşte merak edilenler...

Öküz Yılı,12 Hayvanlı Türk Takvimine kadar dayanan bir yıl geleneğidir. 12 Hayvanlı Türk takviminde yıllar sayılar ile değil, hayvan isimleri ile anılır. Yılların isimleri sırasıyla ud (öküz) yılı, pars yılı, tawışgan (tavşan) yılı, nek (timsah) yılı, yılan yılı, yund (at) yılı, koy (koyun) yılı, biçin (maymun) yılı, takagu (tavuk) yılı, it (köpek) yılı, tonğuz (domuz) yılıdır. Her 12 yıllık döngüye bir “müçe” denir. Ay ve günlerin ise isimleri olmayıp sayılarla ifade edilirler.

Öküz Yılı, Türk tarihinde de yakından bilinen bir takvim.

Peki, Öküz Yılı Ne Zaman Başlıyor?

Kaşgarlı Mahmut’a göre yılların sırası şu şekilde verilmektedir:

Ud (öküz) yılı // pars yılı // tawışgan yılı // nek (timsah) yılı // yılan yılı // yund (at) yılı // koy (koyun) yılı // biçin (maymun) yılı // takagu (tavuk) yılı // it yılı // tonğuz yılı.

Çin yeni yıla 12 Şubat'ta giriyor. 12 hayvanlı takvime göre hesaplanan Çin Yeni Yılı ya da Bahar Bayramı (Lunar Bayramı) olarak kabul edilen gün, her yılın ilk yeni ayı ile dolunayı arasında kutlanıyor. Dolayısıyla, Öküz Yılı kutlamaları da 12 Şubat'ta başlamış oldu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com