iPhone, Müşterilerine para ödeyecek

Apple, Aralık 2017’de pil performansında süreklilik sağlayabilmek için eski iPhone'ları yavaşlattığını itiraf etmişti. Amerikan merkezli şirket, eski iPhone'ları yeni modeller piyasaya sürüldüğünde sessiz bir şekilde yavaşlatmakla ilgili suçlamaları kabul ederken telefon sahiplerini yeni telefonlar veya bataryalar satın almaya zorlaması nedeniyle 500 milyon dolar ödeme yapacak.

iPhone, Müşterilerine para ödeyecek
03 Mart 2020 - 06:13

Yapılan anlaşmanın yürürlüğe girmesi için davanın Kaliforniya’daki ABD Bölge Hakimliği tarafından onaylanması gerekiyor. Apple'ın yavaşlatılan iPhone başına 25 dolar ödeme yapması öngörülüyor. Tabii bu miktar, kaç iPhone'un yavaşlatıldığına bağlı olarak yukarı çıkabilir veya aşağı inebilir. Apple’ın toplamda minimum 310 milyon dolar ödeme yapacağı tahmin ediliyor.

APPLE CEZA ÖDEYECEK

Mahkeme belgelerine yansıyan bilgilere göre ABD’li teknoloji devinin, mahkeme masraflarının ve maliyetlerin önüne geçebilmek için çözümler aradığı belirtildi. WebTekno'dan Cahid Atik'in haberine göre, Cuma günkü anlaşma, iOS 10.2.1 veya sonraki işletim sistemini çalıştıran iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus veya SE'yi kapsıyor. Ayrıca 21 Aralık 2017'den önce iOS 11.2 veya sonraki sürümlerini yüklemiş olan iPhone 7 ve 7 Plus sahipleri de Apple'dan talepte bulunabilecek. Bu kapsamda Apple'ın yalnızca ABD'deki iPhone sahiplerine ödeme yapacağı belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum