Irak’ın kuzeyinde 400 kilometrelik alan terörden temizlendi

Irak'ın kuzeyinde 400 kilometrelik alan terörden temizlendi

TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK kamplarına yönelik yaklaşık üç aydır süren operasyonunda 400 kilometrekarelik alan teröristlerden temizlendi, 155 terörist etkisiz hale getirildi. Kontrolün sağlandığı Kani Rash bölgesi, Kandil'le aynı parallede yer alıyor.

07 Haziran 2018 - 12:39

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Irak'ın  kuzeyindeki PKK'nın terör kamplarına yönelik 11 Mart'ta başlatılan hava destekli  operasyonlarda şu ana kadar 400 kilometrekarelik alan terörden arındırıldı, 155  terörist etkisiz hale getirildi. TSK tarafından Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü PKK/PYD'ye  yönelik, 4 bin 497 teröristin etkisiz hale getirildiği, başarıyla tamamlanan   Zeytin Dalı Harekatı nın ardından Irak'ın kuzeyinde terör kamplarının bulunduğu  alanlarda yürüttüğü operasyon kararlılıkla devam ediyor.

2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in koordine ettiği,  Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki 3'üncü Piyade Tümen Komutanlığına bağlı 34'üncü  Hudut Tugay Komutanlığı ile Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı ekiplerince devam  eden sınır ötesi operasyonlarda, 11 Mart'tan bu yana 155 terörist etkisiz hale  getirildi.Teröristlerden temizlediği 23 kilometrelik sınır hattı boyunca 11 üs  bölgesi kuran Mehmetçik, bu üslerde hem terör örgütü PKK ile zorlu arazi  şartlarında 7/24 etkin bir mücadele örneği sergiliyor hem de Türkiye'ye sızma  girişimlerinin önüne geçiyor.

Arazi ve hava koşullarının çetin olduğu bölgede Mehmetçik üs  bölgelerine yiyecek ve mühimmat sevkiyatını bazen araç, bazen helikopter, bazen  de yük hayvanlarıyla gerçekleştiriyor.PKK'nın sözde yöneticileri kaçtı.

Mehmetçik, terör örgütü PKK'nın sözde cephe gerisi lojistik üsler  diye adlandırdığı Hakurk ve Armuş kampları ile Avaşin Basyan, Kani Rash, Bermize,  Sidekan'ı da içine alan fiziki koşullarının en zorlu olduğu Bradost bölgesinin  kontrolünü tamamen sağladı.PKK'lı teröristlerin söz konusu bölgelerden Kandil'e çekildiği ve  sözde üst düzey yöneticilerinin de bölgeyi terk ettiği öğrenildi.Teröristlerin saldırı ve taciz ateşlerine anında ve misliyle karşılık  vererek, bölgedeki etkinliğini arttıran Mehmetçik, sürdürdüğü operasyonlar  çerçevesinde teröristlerden temizlediği bölgelerde didik didik aradığı mağara ve  sığınaklarda çok sayıda patlayıcı, mühimmat ve çok miktarda yaşam malzemesi ele  geçirdi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Seren Fosforoğlu-İbrahim Öztürk boşandı
Seren Fosforoğlu-İbrahim Öztürk boşandı
'Bir Zamanlar Çukurova'da sürpriz! İşte Fekeli'nin aşkı
'Bir Zamanlar Çukurova'da sürpriz! İşte Fekeli'nin aşkı