İran’da tarikat liderine 5 yıl hapis!

İran'da tarikat liderine 5 yıl hapis!

İran'da 2011'den bu yana cezaevinde bulunan bir tarikat liderine 5 yıl hapis cezası verildi.

07 Mart 2018 - 19:28

İran'da 2011'den bu yana cezaevinde bulunan yasa dışı   İrfan-i Halka (İrfan Halkası) adlı tarikatın kurucu lideri Muhammed Ali Tahiri  hakkında 5 yıl hapis cezası verildiği bildirildi. İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı'nın (Hrana) haberine göre,  2011'den bu yana cezaevinde bulunan yasa dışı   İrfan-i Halka (İrfan Halkası) adlı tarikatın kurucu lideri Muhammed Ali Tahiri'nin avukatı Zeyneb Tahiri, müvekkilinin, Tahran Devrim Mahkemesi  tarafından yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak suçlamasıyla 5 yıl hapse mahkum  edildiğini söyledi.Haberde, Tahiri'nin 2011'de aldığı 5 yıl hapis cezasının Şubat 2016'da  sona ermesine rağmen tahliye edilmediği de ifade edildi.

Felsefi teorilerinin yanı sıra alternatif tıp araştırmacısı olarak da  tanınan Tahiri, 2005'te inanç merkezli tedavi uygulayan İrfan Halkası adında bir  tarikat kurdu. Tahiri'nin öğretileri ilk zamanlarda İran devleti tarafından  hoşgörüyle karşılandı ve tarikatı güçlendi. Tarikatın yaygınlaşmasından sonra  İranlı din adamları Tahiri ve kurduğu tarikata karşı çıkmaya başladı.İran'da yasa dışı ilan edilen İrfan Halkası adlı  tarikatın kurucu  lideri Tahiri, 2010 yılında dini kutsallara saygısızlık  ve yasa dışı  yollardan para elde etmek gibi suçlamalarla tutuklanmıştı.  

67 gün sonra  kefaletle tahliye edilen Tahiri, 2011'de ülkenin 3 taklit mercii ve yargısı  tarafından mürted olduğuna hükmedilerek tekrar tutuklanmıştı. Tarikat lideri,  hapisteyken de yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak suçlamasıyla tekrar yargılanmış  ve Ağustos 2017'de idama mahkum edilmiş ancak karar temyiz mahkemesi tarafından  bozulmuştu.

Tahiri, halen Tahran'daki Evin Cezaevi'nde tutuluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğrencisi ile İlişkiye Giren Öğretmen Tutuklandı
Öğrencisi ile İlişkiye Giren Öğretmen Tutuklandı
Nihat Hatipoğlu Rektör Oldu
Nihat Hatipoğlu Rektör Oldu