İranlı Amerikalılara ABD-Kanada Sınırında Gözaltı

Tatil için Kanada'ya giden bir grup Amerikan vatandaşı İranlı aileler dönüşte ABD sınırında 11 saatten fazla bir süre boyunca gözaltında tutulduğunu söyledi.

Reklam
İranlı Amerikalılara ABD-Kanada Sınırında Gözaltı
08 Ocak 2020 - 21:57
Reklam

10 yıldır ABD yeşil kartı olan  İranlı Heidi, eve dönmeden önce Kanada sınırında bulunan Washington eyaletine bağlı Blaine, kentindeki  Peace Arch Border Crossing'te 11 saat gözaltında tutulduğunu söyledi.


Önceki gün ABD'ye geri döndüklerinde, ek tarama için araçlarından çıkmalarını söyleyen ABD'li yetkililer pasaportlarını ve Heidi'nin yeşil kartını alıp saatlerce sorguladılar.

Misilleme korkusu için bu hikayede bir takma ad kullanan Heidi, doğum yeri, şu anki mesleği, hiç silahına dokunup dokunmadığı, çalıştığı yer ve Birleşik Devletler arasındaki son tırmanış hakkındaki siyasi görüşleri hakkında sorgulandı.
General Qassem Soleimani, Irak'taki Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda öldürüldüğünü soran ABD Polisi bunun hakkında ne düşündüğünü sordu.
Heidi'nin Soleimani'nin kim olduğu hakkında hiçbir hiçbirolmadığını, Heidi ve arkadaşlarının, Blaine sınır kapısında açıklama yapılmadan tutulduğunu söyleyen grup 100'den fazla İran ve Ortadoğu kökenli ABD vatandaşı olduğunu belirtti.

Amerikan Sınır Koruma Polisi CBP'nin İranlı Amerikalıları gözaltına aldığını ve menşe ülkelerinden dolayı ABD'ye girişlerini reddettiğinin” doğru olmadığını vurgulayarak, rutin bir güvenlik kontrolü olduğunu söyledi.

Yetkili CBP'nin sınır işlemlerinin ortalama iki saat sürdüğü ve Blaine'deki uzun bekleme sürelerini de ekleyince dört saate kadar uzatılmış. Yılbaşı tatili nedeniyle artan ziyaretçi sayısı ve azalan Personel nedeniyle yoğunluğun arttığını söyledi.

 Senatör Elizabeth Warren (D-Mass.), CBP'nin politikalarını açıklamasını ve bu kişilerin neden sınırda durdurulduğunu açıklamasını istedi.
"Olay gerçekti. Sert beton zeminde 11 saat tutulmaları insani bir davranış değil. " dedi.

ABD-Kanada sınırındaki raporlar, gözaltıların ABD'deki İranlıların yanı sıra diğer Orta Doğu, Güney Asya ve Müslüman azınlık topluluklarının hedeflenmesi için tehlikeli bir emsal teşkil ettiğine vurguladı.

İranlı Amerikalıları savunan Washington, DC merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Ulusal İran Amerikan Konseyi iletişim direktörü Mana Mostatabi İç Güvenlik Bakanlığı'nın Sivil Haklar ve Sivil Özgürlükler Dairesi, NIAC'ın şikayetine yanıt olarak İranlı Amerikalıların ABD giriş kapılarındaki muameleleri hakkında bir soruşturma başlattı.
Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, federal hükümetin Blaine'deki yerel makamlara herhangi bir ulusal yönerge gönderip göndermediğini bulmak için yasal yollara başvuruyor.
CAIR Washington direktörü Masih Fouladi, “Trump yönetimine böyle davranışın hoş görülmeyeceğine dair güçlü bir mesaj göndermek istiyoruz” dedi

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam