• Reklam

IRS Vergi Beyanname Sürelerini Erteledi

Amerika Birleşik Devletleri'nde Vergi sezonu yaklaşıyor, ancak IRS sezonunun beyanname bildirim başlangıç ​​tarihini erteledi. IRS'nin 2021 beyanname hazırlanırken tüketiciler için bazı ipuçları verdi.

Reklam
IRS Vergi Beyanname Sürelerini Erteledi
23 Ocak 2021 - 22:49
  • Reklam
IRS 2020 vergi yılı Bireysel mükelleflerin beyannamelerini kabul etmeye ve işlemeye 12 Şubat 2021 Cuma günü başlayacağını duyurdu.

IRS, pandemi sürecinde vergi mükelleflerini, online olarak düzenlenen beyanneme sistemi için bazı uyarılarda bulundu.

Bu yıl 150 milyondan fazla vergi beyannamesi verileceğine dikkat çeken Vergi uzmanları  son beyanname süresinin 15 Nisan Perşembe gününe kadar geçerli olduğuna dikkat çekti.

Teşvik ödemeleri almaya uygun olanlar, Geri Kazanım İndirimi Kredisi için yönergeleri dikkatlice incelemeleri istendi. Çoğu kişi, Ekonomik Etki Ödemelerini otomatik olarak alacağını vurgulayan Uzmanlar, maksimum tutarı alan herhangi birinin başvururken ödemeleri hakkında herhangi bir bilgi eklemesine gerek olmadığını söyledi.

Ancak, ödeme almayanlar veya yalnızca kısmi ödeme alanlar, Kurtarma İndirim Kredisi talep etme hakkına sahip olabilir. IRS Free File da dahil olmak üzere vergi hazırlama yazılımı, vergi mükelleflerinin miktarı belirlemesine yardımcı olacak.

Bu yılki beyanname sezonu için vergi mükelleflerinin akılda tutmaları gereken birkaç önemli tarih var:

15 Ocak IRS Free File sistemi açılır. Vergi mükellefleri, Ücretsiz Dosya ortakları aracılığıyla beyanname vermeye başlayabilir; vergi beyannameleri 12 Şubat'tan itibaren IRS'ye gönderilecek. Diğer vergi yazılım şirketleri de önceden vergi beyannamelerini kabul etmekte.

29 Ocak. Kazanılan Gelir Vergisi Kredisi Farkındalık Günü, pek çok insanın yararlanabileceği değerli vergi kredileri hakkında bilgi alabilecek.

12 Şubat IRS, 2021 vergi sezonu başlıyor. Bireysel vergi beyannameleri kabul edilmeye başlar ve işlem başlar.

22 Şubat. IRS.gov için tahmini tarih, EITC ve ACTC talep edenler için güncellenmekte olan Para İadem aracı, PATH Yasası iadeleri olarak da anılır.

Mart ayının ilk haftası. Doğrudan mevduat ile elektronik olarak beyanname gönderenler için EITC ve ACTC (YOL Yasası iadeleri) talep edenlere vergi iadeleri ulaşabilir.

15 Nisan. 2020 vergi beyannamelerinin doldurulması için son tarih.
15 Ekim. 2020 yılı vergi beyannamelerinde uzatma talebinde bulunanlar için son başvuru tarihi

1. ABD’de kazandığım paralar için vergi ödemeli miyim ?
Evet. Genelde Amerika’da vergi ödemeye tabii tutulduğunuz bazı durumlar:

• ABD’de çalıştığınız süre içerisinde çalışarak elde ettiğiniz herhangi bir gelir.

• Burs, Eğitim Bursları, İkramiye, ve ödüller

Genellikle her bir F-1, F-2, J-1, J-2 ( ve diğer göçmenlik dışı değişim programları ) vize sahibi ziyaretçi vergi ile ilişkili durumlarda non-resident ( vatandaş olmayan ) olarak değerlendirilir.

2. Ne kadar vergi ödemeliyim ?
Bu büyük oranda gelir elde ettiğiniz eyalete göre değişiklik gösteren bir durumdur. Bunun sebebi ise ödenmesi gereken vergilerin oranlarının eyaletten eyalete değişiklik göstermesidir.
ABD’de iki farklı türde gelir vergisi bulunur – Federal ve Eyalet.

Ödenen federal vergilerinin miktarı toplamda ne kadar gelir elde ettiğinize göre değişiklik gösterir. Vergi oranları en düşük %10 ve en fazla %39.6 olmak üzere belirlenmiştir.

3. Vergi iadesine başvurmam gerekir mi ?
Eğer ABD kaynaklarından elde ettiğiniz geliriniz belirlenmiş sınırların üzerinde ise ABD’de bulunduğunuz her bir yıl için federal ve eyalet vergileri için başvuru yapmanız yasal olarak zorunludur. Eğer 2017 yılı için geliriniz $4050 Dolardan fazla ise yasal olarak Federal vergi iadesi için başvuru yapmak zorundasınız.

Ancak, bu sınır eyelet vergi iadesi için eyaletten eyalete değişiklik göstermektedir. Örneğin California için $16,597 olan bu sınır Pensilvanya eyaleti için $33 dır.

Amerika’da herhangi bir gelir elde etmemiş bile olsanız yinede 8433 isimli formu doldurmak zorundasınız

8843 formu aşağıdaki durumlarda doldurulmalıdır:

-Bir vergi yılı içi içerisinde ABD’de bulunduysanız.

-ABD’de yaşamayan bir yabancı iseniz.

-F-1, F-2, J-1 veya J-2  vize tipiyle Amerika’da bulunuyorsanız.

Geliriniz yıllık rakama göre vergiye tabii tutulur. Kısaca, vergi iadenize Nisan 2018 tarihinde başvuruda bulunuyorsanız 1 Ocak 2017- 31 Aralık 2017 tarihleri arasındaki gelirlerinizin iadesi için başvuruda bulunuyorsunuzdur.

4. 8843 Formunu tamamlamam için Sosyal Güvenlik Numarası yada Bireysel Vergi Numarasına ihtiyacım var mı ? 
Genellikle hayır. Vergi iadesine başvuruda bulunması gerekmeyen (Form 1040 NR veya Form 1040 NR-EZ) ancak 8843 formunu doldurması gereken vatandaş olmayan yabancılar Sosyal Güvenlik Numarası veya Bireysel Vergi Numarasına başvurmak zorunda  değildir. Ancak, eğer daha önceden alınmış bir  Sosyal Güvenlik Numarası yada ITIN varsa, bu bilgiler 8843 formunda belirtilmek zorundadır.

5. Vergi Kimlik Numarası (ITIN) veya Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) nedir ?
Bu numaralar sizin vergi iadesi için olan durumunuzu belirlemek için kullanılır ve vergi iadesi için başvuruda bulunmak için bu numaralardan en az bir tanesine sahip olmanız gereklidir. Eğer sahip değilseniz Taxback.com size bu konuda yardımcı olabilir.

6. Vergi iadesine ne zaman kadar başvurmalıyım ?
15 Nisan ABD vergi iadesi için başvuru yapmanın son tarihi. Eğer bu tarih haftasonuna denk geliyor ise  son tarih bir sonraki Pazartesi günü olarak baz alınır.
 
 7. Vergi iadesine başvuru yapmazsam ne olur ?
Yukarıdada belirtildiği gibi eğer ABD’deki gelirleriniz belirlenen sınırı geçmiş ise vergi iadesi başvuru yapmanız yasal olarak zorunludur. Vergi iadesi başvurusunda bulunmamak bazı borç veya cezalara, hatta ilerleyen dönemlerde ABD’ye girişinizi engelleyecek sorunlara kadar yol açabilir.

8. Başvuru yaptığımda vergi iademi geri alabilir miyim ?
Evet, vergi iadesi almaya hakkınız olabilir. Hatta her yıl milyonlarca dolar J1 öğrencileri tarafından başvuru yapılmadığı için orada kalmakta.

Kendi başınıza başvuru yapmak size zor gözükebilir, bu yüzden Taxback.com gibi şirketlerin bu süreçte size yardımcı olmalarını sağlamak gerçekten çok kullanışlı olabilir.

 Vergi iadenize başvuruda bulunmak için şu belgelere ihtiyacınız olacak:

W2 formu: İşvereninizin sizin yıllık kazanımlarınızı beyan ettiği bir form. ( Genellikle Şubat ayında hazırlanır )

1042-S formu: J veya F vize tipine sahip öğrenciler, öğretmenler veya stajyerler W2 formu yerine bu belgeyi alır. Bu belge burs, yardım bursu ve hibeler veya vergi anlaşmalarını özetlemektedir.

Taxback.com, geri ödemenizi geri almanıza yardımcı olabilir. Seçilmiş vergi uzmanlarından oluşan ekibimiz  vergi iadeniz için başvuruda bulunabilir ve alabileceğiniz maksimum vergi iade miktarını size ödemeyi  taahhüt eder, hemde direkt olarak sizin banka hesabınıza !

J1 öğrencilerinin ortalama vergi iade miktarları $800 civarındadır. Yani açıkçası sizin olan paranın geri iadesinin talep etmeye değecek bir rakam.

 9.Vergi iadesine başvuruda bulunmak yapmak isteyeceğim en son iş. Benim yerime başka birisi başvuruda bulunabilir mi ?
Evet. ABD vergi işlemleri kafa karıştırıcı gelebilir ve eğer bu işlemleri gerçekten yıldırıcı buluyorsanız yalnız değilsiniz. Her yıl binlerce kişi vergi iadelerini geri alabilmek için Taxback.com gibi vergi mükelleflerini kullanmakta. 
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com