İsrail şimdi de bunu yaptı! Her yere...

İsrail şimdi de bunu yaptı! Her yere...

İsrail yönetimi, Doğu Kudüs'ün ana girişlerinden olan Şam Kapısı'nın  önündeki alanı son teknolojiye sahip yaklaşık 60 kamerayla izliyor.

22 Aralık 2017 - 17:58

İsrail, ABD'nin Kudüs kararını  protesto etmek isteyen Filistinlilerin düzenledikleri gösterilerin merkezi haline  gelen işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescidi Aksa'nın Bab el-Amud (Şam  Kapısı) çevresini yaklaşık 60 kamerayla izliyor.İsrail yönetimi son olarak Doğu Kudüs'ün ana girişlerinden olan Şam  Kapısı'nın önündeki Sultan Süleyman Caddesi ve çevresine yüksek çözünürlüğe sahip  11 yeni kamera daha yerleştirdi.Tüm kameraların, Mescidi Aksa çevresindeki kadim kent içinde  konuşlanmış bulunan İsrail karakollarından takip edilecek şekilde  yerleştirildiği, gece ve gündüz, her türlü hava şartlarında yüksek performans  sunduğu, hızlı hareket eden kişilerin kimlik tespitinde de net görüntüler  sağladığı belirtiliyor.Aynı anda maksimum 14 kişinin kameranın yaptığı yayını izleme imkanı  bulduğunu kaydeden uzmanlar, tek bir kameranın satış fiyatının 3 bin ile 3 bin  500 dolar arasında değiştiğini dile getiriyor.

KAMERALAR, YOĞUNLUK VE HAREKETLİLİKLE İLGİLİ DE ANALİZLER  YAPABİLİYOR

Filistinliler, İsrail yönetiminin yerleştirdiği  kameraların sahip olduğu üstün teknolojiye işaret ederek dar sokakların başına  yerleştirilen bu kameralarla evlerin içinin dahi gözetlenebileceğini, tüm  mahremiyet kurallarının hiçe sayıldığını söyledi.

Kudüs'te güvenlik kameraları dağıtımcısı özel bir şirkette montajcı  olarak çalışan Tarık Guşa, İsrail yönetimin yerleştirdiği kameraların oldukça  gelişmiş son teknolojilerle tasarlandığını belirtti.Söz konusu kameraların kullanıcılarına gözlemlediği alanlara ilişkin  analizler sunabildiğini, kişilerin giydiği ya da taşıdığı yazılı pankartların  içeriklerine ait bilgiler verdiğini kaydeden Guşa, kameraların yoğunluk ve  hareketlilikle ilgili de çeşitli analizler yapabildiğini ifade etti.

BÜYÜK BİRADER SENİ İZLİYOR

Filistinli avukat ve insan hakları aktivisti Nesrin Alyan da İsrail'in  kullandığı sözde güvenlik önemlerini George Orwell'in 1984 adlı kitabından  bir alıntı yaparak eleştirdi.Alyan Bu yapılan İsrail polisinin, George Orwell'in 1984 adlı  kitabındaki 'Büyük birader seni izliyor' ifadesindeki göreve heveslenmesidir.  Evlerin dahi bir mahremiyeti kalmadı. Dar sokakların başına yerleştirilen bu  kameralarla evlerin içi dahi gözetlenebilecek. dedi.

Alyan ayrıca İsrail her ne kadar güvenlik gerekçeleri dese de bu  kameraların görüntülerinden mahkemelerde Filistinliler aleyhinde deliller  sunacak. diye konuştu.Şam Kapısı çevresi, İsrail'in uzun süredir üzerinde çalıştığı  alanlardan biri. İsrail yönetimi son olarak Şam Kapısı önünde nöbet tutan İsrail  polisi ve askerleri için iki odalı bir ofis inşa etti.İsrail polisi geçen cuma günü Şam Kapısı çevresine yerleştirdiği demir  barikatlarla Filistinlilerin burada toplanıp gösteri düzenlemesine engel olmaya  çalışmış ancak Mescidi Aksa'dan çıkan Müslümanlar o dar alanda dahi iki saate  yakın Trump'ın Kudüs kararı aleyhinde sloganlar atarak protestolarını  sürdürmüştü.

KUDÜS'TEKİ YARIM ASIRLIK İŞGAL

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı  olarak kentin doğusunu ve batısını birleşik başkenti ilan etti. Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK), 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla,  İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD  dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor.  İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor.  Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan  ilk ülke oldu. Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin  kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği  uyarılarını göz ardı etti. İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri,  İsrail'in 1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri  dönüş hakkını ve yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi kabul  etmemesi nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Washington Büyükelçiliğinde Operasyon
Washington Büyükelçiliğinde Operasyon
Şaşkın Hırsız 6 dolar çalabildi
Şaşkın Hırsız 6 dolar çalabildi