• Reklam
Reklam

İşsizlik, Seda Durmuş'u Başarılı Bir Girişimci Yaptı

Başarı hikayelerine devam ediyoruz. Seda Durmuş, Türkiye'de endüstri mühendisliği okumuş; fakat mezun olduğundan beri iş bulamamış. Bu da onu girişimcilik yarışmaların girmeye sürüklemiş. Amerika'daki Chobani Şirketi'nin CEO'su Hamdi Ulukaya'nın verdiği girişimci desteğini, 50 bin kişi arasından kazanan 24 kişiden biri Seda. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen pes etmeyip, yine kendi kendine çözüm üretmiş olmanın formülünü genç yaşında keşfetmiş. Hikayesiyle başka gençlere de örnek olmak istiyor.

Reklam
İşsizlik, Seda Durmuş'u Başarılı Bir Girişimci Yaptı
07 Ocak 2021 - 18:48
  • Reklam
Eğitim Hayatı
Seda Durmuş, Muğla'da yaşayan ve lise son sınıfa kadar  tüm eğitim hayatını da burada geçirmiş bir mühendis. Üniversiteyi ise Erzurum'da Atatürk Üniversitesi'nde endüstri mühendisliği okurken, 1. sınıfta   Pamukkale Üniversitesi'ne geçiş yapmış. Ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmış.

Hep devlet okullarında okuduğunun ve hiç özel ders almadığının altını çiziyor.

Mezuniyetten Sonra Yaşadığı Zorluklar
Seda okul bittikten sonra birçok iş başvurusu yapmasına rağmen, olumlu bir geri dönüş alamayınca bir süre sonra içinde yaşadığı umudun bile onu strese soktuğunu fark etmiş.

İşte o zaman boş durmamak adına yüksek lisansa başlamış ve ortalaması çok yüksek olmasına rağmen, İstanbul yerine memleketi Muğla'yı seçmiş. Çünkü maddi anlamda ailesine daha fazla yük olmak istememiş.

Ayrıca para kazanmak için de garsonluk yapmaya başlamış. Bu süreçte de iş başvurularına devam ettiğini söylüyor.

İş bulamamak aslında sağlığına kadar olumsuz psikolojik etkiler yaratmış Seda'nın üzerinde, ancak 1 yıl içinde kendini toparlamayı başarmış. Bunu da girişimcilikle ilgilenmeye başlayarak başarmış. Şu anda çok mutlu hissettiğini söylüyor.

Girişimcilik Yarışmalarındaki Başarıları
'Turkcell Geleceği Yazan Kadınlar' yarışmasına katılıp 'Vaveyla' projesiyle Türkiye çapında il 10'a girmeyi başarmış. Bu proje sayesinde hayata tekrar tutunmuş.

Bunun motivasyonuyla Hamdi Ulukaya girişimine başvurup, bu defa da 50.000 kişi arasından ilk 24'e girerek Amerika'ya gitmeye hak kazanan girişimci adaylarından biri olmuş. Fakat pandemi nedeniyle şu an Amerika projesi askıya alınmış durumda.

Pandeminin de hayatını ketlemesinin üzerine, Seda yine boş durmayıp bu sefer kuluçka programlarına başvurmuş. Çünkü girişimlerinin başarıya ulaşması onu kamçılamış. İTÜ Çekirdek ve BTM Ön Kuluçka programlarından kabul alıp girişimlerini devam ettirmeye çalışıyor.

Kendi kendine çözüm üretmiş olmaktan da gurur duyuyor.

KAYNAK: Kariyer Kılavuzu

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com