• Reklam
Reklam

J&J Aşısı Yaptıranlar, Bu Belirtilere Dikkat!

Amerika'da Johnson&Johnson aşısı vurulan 6,8 milyon kişiden altı kadında kan pıhtı sorunu görülünce, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve Gıda ve İlaç Dairesi'nin önerisi ile J&J aşısına ara verildiği açıklandı. Aşı Avrupa'da da bazı ülkelerde askıya alındı.

Reklam
J&J Aşısı Yaptıranlar, Bu Belirtilere Dikkat!
14 Nisan 2021 - 18:11
  • Reklam
Johnson&Johnson'ın (J&J) geliştirdiği aşıyı vurulan 6 kadında pıhtı sorunu yaşanması nedeniyle,
vakaların incelenmesine ve aşıların bir süreliğine durdurulmasına karar verildi.

Altı vaka da 18-48 yaş arasındaki kadınlarda, altı ila on üç gün sonra görüldü. Ancak bu sorunun aşıyla ilişkili olup olmadığı henüz kesinleşmiş değil.

BELİRTİLERİ
Öncelikle, J&J aşısını yaptıran kişilerin paniğe kapılmaması uzmanların ilk tavsiyesi. Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Dr. Paul Geopfert, "Aşıyı almışlarsa ve aşı olduklarından bu yana iki haftadan fazla zaman geçtiyse, sorun erken ortaya çıktığı için endişelenmelerine gerek yok." dedi. Geopfert aşıya bağlı pıhtının belirtileri için de şunları söyledi: "CVST daha çok şiddetli baş ağrıları, kafa karışıklığı ve bilinç kaybı ile ilişkilendirilir."

Aşılar mı bu pıhtılara yol açıyor yoksa sadece bir tesadüf mü yaşanıyor henüz belirsiz.

J&J'nin aşısı şubat sonunda onaylandı ve şu ana kadar yaklaşık 7 milyon Amerikalıya uygulandı.
Doktor Vivek Cherian da J&J aşısı için şu değerlendirmeleri yaptı: "İnsanları aşılamaya başladığınızda çok, çok, çok daha büyük bir çeşitlilikle karşı karşıyasınız. Örnekleriniz oldukça büyük, milyonlarca... J&J'nın klinik araştırmasında ise tam tersine 44.000'den az kişi vardı. Yani bu son derece nadir görülen komplikasyonlara sahipseniz, bazen gerçekten başlayana kadar bunu göremezsiniz."

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com