Kanada 50 bin Şoför Arıyor

Kanada 50 bin Şoför Arıyor

Kanada'da yıllık maaşları 80 bin Kanada doları (Yaklaşık 283 bin lira) olmasına rağmen çalışma şartlarının zorluğu nedeniyle TIR şoförü açığı yaşanıyor. Kanada Kamyoncular Birliği ülke genelinde 48 bin sürücü ihtiyacı olduğunu söylerken Atlantik Eyaletleri Kamyoncular Derneği ise TIR sürücüsü ihtiyacı için göçmen sürücü programı başlattı.

26 Haziran 2018 - 21:45

Dolgun olan ve her geçen gün artan ücretler de bu soruna çare olamıyor. İşe yeni başlayan bir tır sürücüsü yıllık ortalama 80 bin Kanada doları (283 bin Türk lirası) kazanıyor. Bu ücret bazı yerlerde 100 bin Kanada dolarına (354 bin Türk lirası) kadar yükseliyor.

Atlantik Eyaletleri Kamyoncular Derneği tarafından da teyit edilen tır sürücüsü ihtiyacı için New Brunswick eyalet hükümeti göçmen sürücü programı başlattı. 2015-2017 yıllarını kapsayan dönemde yabancı ülkelerden 390 sürücünün eyalette işe başlatıldığı Atlantik Göçmenlik Pilot Projesi'yle İngiltere, Bulgaristan, Polonya, Ukrayna ve Güney Afrika'dan sürücüler istihdam edildi.

Proje yetkilisi Robert Trites, programda yaşadıkları en büyük sorunun, sürücülerin ikametlerini aldıktan sonra Ontario'ya ya da batı eyaletlerine gitmeleri olduğunu ifade etti. Trites, sürücülerin genellikle 10-12 gün aralıksız çalıştıklarını, ardından da 3-4 gün dinlendiklerini belirterek, "Şartlar açısından gerçekten çekici bir endüstri değil. İnsanlar bu kadar uzun süre evlerinden uzak kalmak istemiyor." dedi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Orhan bodtumlu
  4 ay önce
  54 yaşındayım bekar ım söförüm nasıl kana daya gidebilirim çalışmak için
 • Furkan çalı
  4 ay önce
  Ben kanada daki bu tır işine girmeyi düşünüyorum başvuru nasıl yapılabilir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of Country
Turkey Says Khashoggi Killers May Have Taken Body Parts Out of...
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları
NY Times'da Kaşıkçı Cinayetinin Detayları