• Reklam

Kanserin dilini çözen Nurcan Tunçbağ'a Ödül

Kanser hücrelerinin dilini çözen Türk bilim insanı Nurcan Tunçbağ Fransa'da uluslararası bir ödül aldı. Bilim dünyasında önemli bir ödül olan Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü'ne Türk bilim insanı Nurcan Tunçbağ layık görüldü.

Reklam
Kanserin dilini çözen Nurcan Tunçbağ'a Ödül
17 Mart 2019 - 19:08
Reklam
Reklam

Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan'ın haberine göre, ODTÜ Enformatik Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Nurcan Tunçbağ, ödülünü Paris’teki UNESCO Genel Merkezi’nde düzenlenen törenle aldı. Uzmanlığı olan biyoenformatik biliminin, tıp ve biyoloji alanlarındaki problemlerin bilgisayar ortamında mühendislik prensiplerinin de kullanılmasıyla çözülmesine olanak sağladığını belirten Doç. Dr. Tunçbağ, hücre içini bilgisayarda modellemeye çalıştıklarını anlattı.

Çalışmalarıyla L’Oréal UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü'ne layık görülen Tunçbağ kanser üzerinde yaptığı çalışmaları şu şekilde anlattı:

"Kanser hücresinin içiyle ilgileniyoruz. Her bir kanser hücresi yani ‘ufak makine’de hangi hatalar oluyor da sürekli bölünmeye devam ediyor, bunu yaptıran sinyal nereden geliyor onu bulmaya çalışıyoruz. Yaptığımız iş, farklı tümörden elde edilmiş moleküler izlerin, hücre içindeki sinyal iletim ağının, kanser hücresinin hangi kısımlarında değişikliklere neden olduğunu hesaplamalı yöntemlerle ortaya çıkarmak. Bir diğer deyişle, elde edilen moleküler izlerden geriye giderek hastalık oluşma mekanizmasını aydınlatmaya çalışıyoruz. Buna tersine mühendislik de diyebiliriz. Elde ettiğimiz sonuçları, farklı hastaların tümörlerinin karşılaştırılmasında, ortaklıkların ve farklılıkların saptamasında kullanıyoruz. Böylece o tümöre özgü, en iyi tedavi stratejisini bulmaya çalışıyoruz."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com