Kapanan Forever 21'e Mahiroğlu Talip

Yaklaşık 12 sene önce İngiltere'nin en büyük kadın hazır giyim perakende zincirlerinden olan Select'i satın alan Sivaslı Cafer Mahiroğlu, yakın zamanda iflasını açıklayan Forever 21'in Avrupa'daki mağazalarına talip oldu.

Kapanan Forever 21'e Mahiroğlu Talip
05 Ekim 2019 - 21:31

Londra’da konuya yakın kaynaklar Mahiroğlu’nun satın alma girişiminde ikinci tur görüşmelerde olduğunu, sürecin olumlu bir şekilde tamamlanmasının Türk tekstil dünyası açısından son derece önemli bir adım olacağını bildirdi.

Cafer Mahiroğlu, 1966 senesinde Sivas'ta dünyaya geldi.

Liseden mezun olduktan sonra genç İstanbul'da hayata atıldı.

İngilizce öğrenmek için 1980 senesinin sonuna doğru geldiği İngiltere'de konfeksiyon sektöründe çalışmaya başladı.

İlerleyen dönemlerde, önceleri çalıştığı konfeksiyon atölyesini satın alarak kendi işinin sahibi oldu.

1991 senesinde çalışanı olduğu Armondi tekstil şirketini satın alarak Top Shop, New Look, Dorothy, Perkins, Tesco, Evans gibi markaların üreticisi oldu.

1983 senesinde kurulan ve kısa sürede 350 mağazasıyla İngiltere'nin büyük markalarından biri haline gelen Select, 2007 senesinde mali krize girince Mahiroğlu, şirkete talip oldu ve şirketi satın aldı. Verimsiz ve gelir sağlamayan mağazaları kapatarak organizasyonu güçlendirdi ve şirketi yeniden ayağa kaldırmayi başardı.

Halen bünyesinde İngilterenin yanısıra, Türkiye, Romanya, Vietnam, Çin ve Hindistan'da yaklaşık 1500 ü Türk, 7 bine yakın çalışanı ile, üretim fabrikaları ve mağazalar zinciriyle geniş bir istihdam alanı meydana getiren Select, faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomilerine önemli bir katma değer oluşturuyor.

Ayrıca Cafer Mahiroğlu, 2017 senesinde Markafoni'nin satın alındığını duyurdu.

Amerikalı dev moda perakendecisi Forever 21 geçtiğimiz hafta sonu iflas başvurusunda bulunmuştu. Şirketten yapılan yazılı açıklamada ABD'de 178 mağazanın kapatılması için onay talep edildiği belirtilmiş, ayrıca Kanadalı alt kuruluşunun da iflas başvurusu yaptığını ve ülkede bulunan 44 mağazasını kapatacağını duyurmuş, 21 mağazayı kapatmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum