• Reklam

Karagöz, Ramazan Eğlencesinin Ötesindedir!

Oyuncu, yazar Ayhan Hülagü üç yıl önce Amerika'nın başkentinde Karagoz Theatre Company adıyla gezici bir tiyatro kurdu. Geleneksel gölge oyunu Karagöz'ü dünyaya tanıtmak için projeler üreten sanatçı, ‘Cadının Ormanı’, ‘Salıncak’, ‘Hamlet’in Rüyası’ adlı oyunlarıyla Amerika'nın farklı eyaletlerinde sahne aldı. İngilizce ve Türkçe gösteriler yapan sanatçı, kısa sürede Amerika'nın en büyük festivallerine kabul aldı, Broadway’de perde açtı.

Reklam
Reklam
Karagöz, Ramazan Eğlencesinin Ötesindedir!
29 Nisan 2020 - 02:12 - Güncelleme: 15 Ağustos 2020 - 19:05
Reklam

Esra Öziskender'in Röportajı.

2. Bölüm - Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Birinci bölümü okumak için:
https://www.abdpost.com/hacivat-ve-karagoz-hayatin-kendisi/31546/

Esra Öziskender: Üniversitelerde de projeler üretiyorsun. Akademi dünyasının ilgisi nasıl?

Ayhan Hülagü: Akademi dünyasıyla çalışmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Pittsburgh Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nde söyleşi, atölye ve gösteriler düzenledim. Harvard’da üniversiteden profesörlerin, tarih araştırmacılarının, öğrencilerin katıldığı çok özel bir etkinliğe imza attık. Cornell Üniversitesi'nde bugünlerde bir programmız vardı, virüsten dolayı üzülerek ertelemek zorunda kaldık. Amerika’da akademi dünyasında güçlü konumlara sahip, bilgili, birikimli, kültürel çalışmalara ilgi duyan iyi Türk akademi kadrosu var. Üniversitelerle yaptığım projelerde onlarla tanışmak, ortak bir hikayenin parçası olmak büyük mutluluk. İlgiden memnunum, daha çok üniversitede sahne almak arzusundayım. 

Esra Öziskender: Karagöz bir Amerikan üniversitesinde seçmeli ders olabilir mi? Bu konuda girişimlerin oldu mu?

Ayhan Hülagü: Karagöz belki bir seçmeli ders değil ama tarih, edebiyat, kukla bölümlerinde Osmanlı toplumuna ve eğlence dünyasına dair bir çok ipucu verdiği için Amerika’daki bölümlerde dikkatle inceleniyor, incelenmeye devam edecek. Dilerim bizim ülkemizde eğlencelik bir ramazan eğlencesi olarak görülmekten vazgeçilir, hak ettiği ilgiyi daha çok görür. Ben üniversitelerde atölye, gösteri, sergilerimle bu tanıtıma katkı sunmaya devam edeceğim.  Birkaç gün önce Amerika'nın en köklü iki kukla dergisinden biri olan ‘Puppetry International’ çalışmalarımı yaz sayısının kapağına taşıdı. Haber çıkacak diye beklerken kendimi kapakta görmek büyük bir sürpriz oldu. Akademi ve Amerikan sanat camiasıyla ilişkimizin daha yoğun olacağının habercisi olarak görüyorum.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com