Kargo teslimatı yapan ’Köpek Robotlar’

Kargo teslimatı yapan 'Köpek Robotlar'

Otomotiv şirketi Continental ile ANYbotics robot şirketi tarafından geliştirilen ANYmal adlı robot ile kargo sektöründe yeni bir sayfa açmayı hedefliyor. ANYmal, Amerika Birleşik Devletleri'nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2019'da tanıtıldı.

17 Ocak 2019 - 20:06

Otomotiv şirketi Continental ile ANYbotics robot şirketi tarafından geliştirilen ANYmal adlı robot ile kargo sektöründe yeni bir sayfa açmayı hedefliyor.

ANYmal, Amerika Birleşik Devletleri'nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2019'da tanıtıldı.

Köpek görünümlü 4 ayaklı teslimat robotu kargoları kapıya kadar taşıyor. Ayrıca robot, müşteriye geldiğini haber vermek için kapı ziline de basabiliyor.

Fuarda yapılan tanıtım gösterisinde ANYmal robot köpeklerinin engelleri geçip, merdivenleri tırmanması ve kapı zilini çalması izleyenleri hayran bıraktı.

Continental şirketinde proje sorunlusu olan Steffen Hartmann, "Bu aşamada teslimat sektörüne atılmayı düşünmediklerini ama gelecek yıllarda bu sektörde robotların çoğalacağını" ifade etti.

Boston Dynamics yıllar sonra robotlarını satışa çıkarıyor

Robot denildiğinde akla gelen ilk firmalardan Boston Dynamics ise, Spot Mini adlı dört ayaklı köpek benzeri robotunu 2019'dan itibaren satışa sunmaya hazırlanıyor.

İnternete sıklıkla yüklenen videolarıyla tüm dünyada gündem haline gelmeyi başaran şirket, 26 yıllık çalışmalarının ardından ilk kez robot satarak para kazanmaya başlayacak.

İlk etapta, Boston Dynamics'in robotlarını şirketlere satması bekleniyor. Ancak robotun fiyatına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

SpotMini, yarı otonom olarak hareket edebilen tam anlamıyla bir robot köpek. Ayrıca SpotMini kameraları ile tamamen otonom bir şekilde de hareket edebiliyor. İlk aşamada endüstriyel amaçla kullanılacağı düşünülen robot köpek ihtiyaca göre de kodlanabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Iran says minister's missile remarks meant to challenge US
Iran says minister's missile remarks meant to challenge US
Dad dies trying to save his kids from rough water
Dad dies trying to save his kids from rough water