• Reklam
Reklam

Kaşıkçı'nın Nişanlısı Selman'a Dava Açtı

Öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı, cinayet emrini vermekle suçladığı Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Selman'a karşı dava açtı. Hatice Cengiz ve ölümünden önce kurduğu hak grubu Amerika Birleşik Devletleri'nde, Muhammed bin Selman ve 20'den fazla kişiyi belirsiz tazminat davası açtı.

Reklam
Kaşıkçı'nın Nişanlısı Selman'a Dava Açtı
21 Ekim 2020 - 10:51
  • Reklam

Dava dilekçesinde, "Kaşıkçı'nın gaddarca işkenceye uğraması ve katledilmesi, tüm dünyadaki insanların vicdanını şok etti" ifadesine yer verildi. 

Bu cinayetin amacının açıkça ABD'de hak savunuculuğu yapan Kaşıkçı'yı susturmak olduğunun vurgulandığı metinde şunlar kaydedildi:

"Bu cinayet davalı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın emriyle gerçekleştirilmiştir. Davalılar, Kaşıkçı'nın ABD'deki eylemlerini kendi çıkarlarına karşı bir varoluş tehdidi olarak görmüş ve bu davanın konusu çirkin eylemleri kurmuşlardır.”

Dava metninde, Hatice Cengiz'in finansal olarak Kaşıkçı'ya bağlı olduğu bilgisine yer verilerek, bu cinayetle Cengiz'in "sevdiği kişiyi, dostunu, manevi desteğini ve muhabbetini" kaybettiği aktarıldı.

Ayrıca Kaşıkçı'nın evlilik belgeleri için Suudi Arabistan'ın Washington DC Büyükelçiliğine gittiğinin anımsatıldığı metinde, "Davalılar, bunun ardından Kaşıkçı'yı öldürmek için bir fırsat yarattı. Özellikle Kaşıkçı'yı öldürme komplolarının bir parçası olarak, Suudi büyükelçilik yetkilileri Kaşıkçı'nın istediği belgelerin kendilerinde olmadığını belirtti ve onu İstanbul'daki Başkonsolosluğa yönlendirdi" denildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com