KHK’daki o maddeyle ilgili flaş açıklama!

KHK'daki o maddeyle ilgili flaş açıklama!

KHK'da yer alan 'darbe girişimini bastıran sivillere ceza muafiyeti' maddesi ile ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Milis yorumlarının hukuki dayanağı yok.KHK'da yer alan 'bastırılma' ifadesi sonraki tarihleri kapsamayacağını gösteriyor" dedi.

26 Aralık 2017 - 12:33

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TRT Haber'de katıldığı programda soruları yanıtladı. Bakan Gül, hatfa sonu yayımlanan KHK'da yer alan 121. maddenin 15 ve 16 Temmuz  2016 günlerini kapsadığını belirterek şunları söyledi: Bu düzenleme yeni değil, 27 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu düzenleme ayrıca Meclis'te kabul edidi. 15 Temmuz'da göğsünü siper eden sivillere, vatandaşlara koruma anlamına geliyor. 22 Temmuz'da da bir KHK çıktı, kimsenin itirazı olmadı. Bu konu suistimal edilmemesi gereken, gazilere yönelik bir yükümlülük.  Şu anda darbe devam etmiyor. Darbe ne  zaman bastırıldı? 15 Temmuz'da başladı, 2 saat sonra 16 Temmuz oldu. 16 Temmuz'da  bu darbe bastırıldı. Dolayısıyla bu kanunda da 'bastırılması kapsamında' dediğine  göre, bunu sonraki tarihlere, bugüne getirecek hiçbir şekilde bir düzenleme yok. KHK'dan yer alan 'bastırılması' ifadesi  sonraki tarihleri kapsamayacağını gösteriyor. Buradaki özne 15 Temmuz'dur. Darbe girişimi aynı zamanda terör eylemidir. Asla başka fiilleri kapsamıyor. Ne öncesine ne sonrasına götürme imkanı yok.  

CHP'NİN AYM'YE BAŞVURMASI 

Bakan Gül, 695 ve 696 sayılı KHK'lerle ilgili  Anayasa Mahkemesine başvuru yapacağını açıklaması ile ilgili  ise Anayasa'nın hükmü açık. Bir  Anayasa denetimine gidilemeyeceğine yönelik durum söz konusudur. Bu tür  çabaların, beyhude çabalar olduğunu ifade etmek isterim. Bizim, sınırımız hukuk.  Anayasa çerçevesinde tüm işlemler yapılmıştır dedi.  Geçen pazar günü yayımlanan 696 sayılı KHK'nın 121. maddesinde 15-16 Temmuz'da darbecilere karşı çıkan sivillere ceza muafiyeti getirilmesi  tartışmaya neden olmuştu.CHP KHK'yı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini açıklamıştı.   

DARBECİLERE TEK TİP KIYAFET 1 AY SONRA YÜRÜRÜLĞE GİRECEK!

Darbecilere tek tip kıyafet ile ilgili de konuşan Bakan Gül, Şehitlerimizi ve gazilerimizin bir isteğidir, kanunda yeni bir düzenleme getirildi. Darbeciler için badem rengi tulum, diğer terör eylemi için de gri renkli bir tulum olacak. Tek tip kıyafet sadece duruşmaya giderken uygulanacaktır. Hamile ve engellileri kapsamıyor. Bazı ülkeler buna benzer uygulamalar yapmıştır. 1 ay içinde yönetmelik çıktıktan sonra yürürlüğe girecektir ifadesini kullandı. 

BYLOCK TARTIŞMASI 

Son dönemde Bylock ile ilgili tartışmalara değinen  Adalet Bakanı Gül,  ByLock ile ilgili Yargıtayın vermiş olduğu bir  karar var; 'Terör örgütünün haberleşme ağı olarak kullanıldığı, örgüt üyeliğinin  önemli delillerinden olduğu...' Burada, ByLock kullanmadığına yönelik bir  çalışma, ilgili kurumlarla yapılması, tamamlanması halinde, bunlarla ilgili başka  delil yoksa gözden geçirilebilir. Bu konuyla ilgili kurumlarımız çalışmalarını  yapmaktadırlar dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı