• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Kuruluğu Amerika'ya tanıtan Türk: Zehra Aban

Daha çok Türkiye'nin Güneydoğu ve Ege bölgesinde bilinen domates, patlıcan, kabak ve biber kurutmalıkları Amerika Birleşik Devletleri pazarında raflarda yerini aldı.

Reklam
Reklam
Kuruluğu Amerika'ya tanıtan Türk: Zehra Aban
12 Ağustos 2019 - 10:27
Reklam

Esra Öziskender'in haberi

Zehra Aban 14 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri'ne geldiğinde Türkiye'de yaptığı işin Amerika'da bilinmediğini fark edince girişimcilik ruhunu harekete geçirdi. Amerika'da gıda sektörüne girmenin zor olduğunu dile getiren Zehra Aban "Ürünü ABD yasalarına göre test ettirmek çok zor, burada pazar bulmak çok zor. Bunların hepsini zamanla aştık. 4 yıl önce California'da pazara girdim. Bu yılda Manhattan'da ürünlerimizi satışa sunduk. İşimizi burada daha da büyütmek için uğraş veriyoruz. Domatesli, zeytinyağlı, sarımsaklı soslar üretimine başladık bunları da Amerikan piyasasına dağıtıyoruz. Zahra ve Kayiros markalarıyla marketlerde yer aldı." diye konuştu.

Amerika'da zorluklarla karşılaştığını aktaran Aban, "Tek başıma başladım bu işe, şimdi oğlum büyüdü o burada okuyor, Dil ve marketing başlı başına sıkıntı. İnsanlar tanımadıkları ürünleri raflarına koymak istemiyor. Mecburen ortak bulmak zorunda kaldım. Fakat onlar bize kazandırmıyordu. Bir yandan ingilizce öğrendim diğer yandan elimde ürünlerim kapı kapı dolaştım. Şimdi kendi markamla kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalışıyorum. Şu anda depo buldum. Amerika'ya getirdiğim ürünleri depodan hemen marketlere aktarıyoruz." dedi.

KOSGEB'in ihracatçılara desteği olduğunu belirten İşkadını Zehra Aban "Ben burada işe başlayınca KOSGEB'ten destek aldım. KOSGEB bize inandı ve güvendi. İşimi KOSGEB ile büyüttüm." diyerek sözlerini sürdürdü.

Soslarını ve kuruluklarını sadece Türkler değil, İtalyanlar başta olmak üzere bir çok ülkenden gelen Amerikalıların beğendiğini ifade eden Aban "Benim el emeğim damak tadım burada çok beğenildi. Özellikle İtalyanlar makarnalarında kullanıyorlar." diyerek bir tarif verdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam