Lauren Arıkan: 2 Halk Arasında Köprü Olacağım

Lauren Arıkan: 2 Halk Arasında Köprü Olacağım

Amerika’da 6 Kasım’da yapılan ara seçimler, ülkedeki Türk-Amerikan toplumu açısından tarihi bir özellik de taşıyor. İlk kez Türk soyadlı bir Amerikalı, bir eyalet meclisine milletvekili olarak girmeyi başardı. Yusuf Perçin Arıkan’la evli olan Lauren Arıkan "2 halk arasında köprü olacağım." dedi.

11 Kasım 2018 - 00:35 - Güncelleme: 11 Kasım 2018 - 14:37

Amerika Birleşik Devletleri'nin Maryland eyaletinde yaşayan Lauren Arıkan, ABD seçimlerinden bir ilke imza atarak Amerika'da ki Türk toplumunun adeta gururu oldu.

VOA Türkçe'den Mehmet Toroğlu ve Ergün Ekici'ye konuşan Arıkan Amerika'ya 2000'li yılların başında gelen ve Üniversitede tanıştığı Yusuf Perçin Arıkan ile evli. Lauren Arıkan eşi sayesinde Türk kültürü ile tanışmış ve benimsemiş.

Çocukluğundan beri güncel haberlere politikaya ilgi duyduğunu belirten çiçeği burnunda eyalet vekili Arıkan "Yetişkin olunca diğer kişilerin benim çocuklarım hakkında onlara ait olmaması gereken karar aldığını fark ettim. Beni politikaya iten bu oldu." diye konuştu.

Gençliğinde aile ve sağlık alanında lobicilik faaliyeti yürüten Arıkan, 6 Kasım ara seçimlerinde, Maryland eyalet meclisine seçildi. 

Amerika'da siyaset yapmanın çok kolay olduğunu fakat bir çok kişinin bunun farkında olmadığını dile getiren Lauren Arıkan "Özellikle Maryland gibi küçük bir eyalette bir iki kişi çok önemli bir etki yaratabilir. " dedi.

VERGİLERİN VERGİLENDİRİLMESİNE KARŞIYIM

Cumhuriyetçi Partiden aday olmasının sebebini Vergilere olan karşıtlığı olarak özetleyen Eyalet vekili Arıkan "Vergileri vergilendirmeyi her zaman yanlış buldum. Bunun adeta hırsızlık olduğunu düşündüm. Her gün işe gidiyorsunuz para kazanıyorsunuz ve birisi geliyor, bana şu kadar para vermek zorundasın yoksa bulurum seni diyor. Bence insanların elinden çalışarak kazandığı paranın tamamı alınmamalı. Ben vergilerin düştüğünü görmek istiyorum." diyerek sözlerini sürdürdü.

1 YILDA 6000 EVİ ZİYARET ETTİ

Kendisini muhafazakar biri olarak tanımlayan Lauren bir arkadaşının tavsiyesi ile seçimlere katıldığını vurguladı. Özellikle ön seçim sürecinin çok zor geçtiğini ancak başta Türk aileler olmak üzere çok insandan destek gördüğünü belirtti.

Ön seçimlerden 13 rakibi olduğunu aktaran Lauren Arıkan "Eyaletteki en zorlu seçimlerden biriydi. Geçen yıl Ağustos ayında kampanyaya başladım. 6423 evin kapısını çaldım. Hafta içi hergün iş çıkışından sonra hava kararana kadar,  hafta sonu Cumartesi tam gün Pazar günü ise kilise çıkışından sonra, kapı kapı dolaştık. Bence beni seçmelerinin nedeni beni tanımış olmalarıydı. Yüz yüze görüştüğüm insanlar oldukça fazlaydı. Görüşemediklerime kendi yazdığım notlar bıraktım. Herkese cep telefonlarımı verdim. İnsanlar benim görüşlerimi benimsedi. İşte bu bizim favorimiz dediler.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA İLİŞKİLER GELİŞTİRİLMELİ

Türkiye ile ABD arasında ilişkilerede değinen Arıkan, “Bir milletvekili olarak buna katkıda bulunmak istiyorum. Amerikalılar Türkler hakkında bilgi sahibi değil. Her yerde küçük Yunan mahalleleri, Çin mahalleleri, İtalyan mahalleleri var ama Türk mahallesi yok. Dolayısıyla Türk kültürünün, Türk mutfağının sergilenme düzeyi çok daha küçük. Türkiye çok güzel ve güçlü kültürü var. Türkler çok sıcak ve misafirperver. Ama bunu Amerikalılara yeterince anlatamıyoruz. Bir Türk ile evli olmak ve kamuoyunun gözünde biri için bir fırsat. 2 kültür arasında bir köprü olmak için harika bir fırsat. Son yıllarda ABD ile Türkiye arasında kriz üzerine krizler yaşandı. Ama Rahip Brunson’un serbest bırakılması bir fırsat. Bence başkan Trump’ta bunu görüyor. Şimdi daha çok takdir edici bir tavır içinde. Türkiye ile ilişkileri düzeldiğini görmekten mutluyum. Türkiye en önemli müttefiklerimizden biri. İki tarafta birlikte çalışmak zorunda. Bence 2 çok güçlü lidere sahibiz. Herşeyden sorumlu kendine güvenen 2 liderin bir noktada sürtüşmeler olabilir. Ama ben iyimserim. Sorunları kesinlikle çözecekler. Türkiye ve Amerika’nın ileri adım atacaklarından hiçbir şüphem yok. Bence 2 Dünya lideri arasında bir horoz dövüşü oldu. Ama kötü bir ateşkese varıldı. Bence bir art niyet yoktu.” diyerek yorumladı.

ÇİFTLİKTEKİ HAYVANLARA TÜRKİYE’DEN İSİMLER KOYMUŞ

Bir çiftlik işleten Arıkan ailesinin bazı hayvanlara Türkiye’den bazı yörelerin isimlerini koymuş. Keçi ve kuzulara Aylı, Güneşli, Kapadokya, Konya gibi isimler verdiği hayvanlarına gözü gibi bakıyor. 

Her yöresine gitmek için her yıl Türkiye’ye gittiklerini aktaran Lauren Arıkan, “Bodrum’u çok seviyorum. Kayınvalidem orada yaşıyor. İzmir’i Fatsa’yı seviyorum. Yemekler her yerde farklı. Bunu Amerika’da göremezsiniz. Amasya’yı çok sevdim. Her yer farklı. Türkiye’de çocuklarımızla arabayla geziyoruz. Tam bir hazine. Pamukkale ve Kapadokya favorilerim arasında.” dedi.

TÜRK YEMEKLERİNİ KAYINVALİDEM ÖĞRETTİ

Kayınvalidesinin her yıl 3 Amerika’da kaldığını aktaran Lauren, “En sevdiğim yemek hünkar beğendi. Hepsinin adını hatırlamıyorum ama Türk yemeklerini çok seviyorum. Kayınvalidem yılın 3 ayı burada kalıyor ve bana Türk yemekleri yapmayı öğretiyor. Döner’i çok seviyorum. Paris’te bile Döner yedik. Eşim bana yoğurdu sade yemem gerektiğini söyleyince garip gelmişti. Çünkü burada yoğurdu şekerle veya meyveli yiyoruz. Ama artık ailecek sade yoğurt yemeye alıştık. Türkiye’de ki yemek lezzetleri buradakiyle farklı. Onları özlüyorum. Burada çocuklarla gece dışarı çıkamıyoruz. Ama Türkiye’de gece çocuklarla yemeğe çıkıp sahilde gezebiliyoruz. Kimse garipsemiyor. Gece 10’da çocuklarınızla dışarı çıktığınızda kimse size deli gözüyle bakmıyor.” diye konuştu.

TÜRKLERLE ÇOK İYİ ANLAŞIYORUM

Eşi ile tanışırken veya diğer Türklerle hiç sorun yaşamadığını belirten Arıkan şöyle konuştu: “Türklerin pazarlık kabiliyetine kayranım. Eşim burada bir şey almak için perakendeciye gittiğinden iyi pazarlık yapıyor. Amerikalılar bu işi beceremiyor. Eşim ürünleri bu yöntemle daha ucuza alıyor. Amerika’da çocuk 18 yaşına gelince, olay bitmiştir. Git artık kendi yaşamını sürdür diyorlar. Ama Türkiye’de öyle bir sınır yok. Hele evlenmemişlerse, anneleriyle kalıyorlar. Annelerde buna bayılıyor. Beni şaşırtıyor.” 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TADF Başkanı Tekman İddiaları Cevapladı
TADF Başkanı Tekman İddiaları Cevapladı
Harry Dunn's family coming to White House
Harry Dunn's family coming to White House