Los Angeles'ta Bir Türk: Ergün Kırlıkovalı

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan her Türk'ün bir yaşam öyküsü var. Amerika'ya göç ederken bir hayalin umuda dönüştüğü umutla her türlü zorluğa göğüs gererek bir yerlere gelen Türk işadamı Ergün Kırlıkovalı hikayesini anlattı.

Reklam
Los Angeles'ta Bir Türk: Ergün Kırlıkovalı
09 Şubat 2020 - 14:04 - Güncelleme: 09 Şubat 2020 - 15:34
Reklam

TRT Türk'ten Erkan Tarhan’ın konuğu; alanında araştıran, geliştiren, üreten dünyaca ünlü bir iş adamı Ergün Kırlıkovalı hazin bir geçmişe sahip.
Balkanların hiç anlatılmayan acılarına maruz kalmış anne ve babasının sekiz çocuğundan en küçüğü olan Kırlıkovalı, onların ağzı, dili, sesi olarak hikayelerini anlattı.
Babasının Yunanistan'a bağlı Drama'da dünyaya geldiğini ve anne babasının katledildiğini bebek iken gögsüne iliştirilmiş tek bir kağıtla Osmanlı'nın son trenine atıldığını anlatıyor. Kırlıkovalı soyisimlerinin Kırlıkovalı köyünden alındığını belirterek "Babam İstanbul'da Yetimler evinde büyüyor. Sonra İstanbul Üniversitesinde Yüksek Orman Mühendisi olarak 1939'da mezun oluyor. Annemin aileside Üsküp'ten kaçıyor. Onlarıda Sırplar tehdit ediyor. Onların aileside böylece İstanbul'a geliyor. Balkanların anlatılmayan acıları bu iki aileyi birleşitiriyor. 1939'da evleniyorlar. Biz 8 kardeştik ben en küçüğüyüm. 1952 doğumluyum." dedi. 
Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünden 1974 yılında mezun olan Kırlıkovalı, "O zamanlar eğitim çok kuvvetliydi. Ben Hollanda ve Avusturya'da 2 ayrı staj yaptım. Oralarda ufkum açıldı. O stajlar beni ateşleyen bilgilerle dolu. İngiltere'ye Yüksek Lisans yaptım. İstanbul'da bir işe girdim ama ben araştırma geliştirme yapmak istiyordum. Orası olmadı. Sonra Cam Elyaf tesislerinde çalıştım. Maaşım yüksek ama yine de mesleki tatmin yoktu. AR-GE yapmak istiyordum. Yapamadık. O sırada İrlandalı bir genç kadınla tanıştım evlenmek istiyordum. 1 günde karar verdim ama Türkiye'de o sırada terör olayları var. Kız Türkiye'ye gelmek istemiyor. O sırada bir fırsat çıktı ve Amerika'ya gidebilecektim. Çılgın planlar yapıyordum ve peşinden gidiyordum. Aileme anlatamadım, abime anlattım. Ben eşim olacak kişiye telefon açtım, yarın Londra'ya geliyorum, 2 saat Pan Amerikan havayolları bürosu önünde bekleyeceğim, gelirsen seninle evleneceğim gelmezsen tek döneceğim dedim. Geldi. Tabi ben Amerika'ya gelmeden önce araştırdım, 2 şehre indirdim tercihlerimi, Los Angles ve San Francisco." şeklinde konuştu.
Kırlıkovalı bavulla değil, kafasındaki fikirle yola çıkmış.
Şimdi Amerikan Deniz ve Hava Kuvvetlerinde kullanılan çok özel malzemeleri üreten Kırlıkovalı tek tedarikçisi konumunda. Çelik kadar güçlü ve polimer kadar esneyebilen bir kaplama üreten Kırlıkoval'nın dünyada rakibi yok. 
Hem yaptığı işle hem de Türkiye’nin haklı savunucusu olarak üstlendiği misyonla Türkiye’nin yetiştirdiği bir güzel insan, başarılı bir iş adam olan Ergün Kırlıkovalı, saygın bir Türk toplumu hedefine ulaşmak için çok çaba sarfediyor.
Kırlıkovalı, Ermenilerin Amerika Birleşik Devletleri'nde Türklere yönelik taciz ve saldırılarına karşı tek başına mücadele ediyor. Ermeniler tarafından şehit edilen Konsolos Kemal Arıkan'ın ardından bir basın toplantısı düzenleyerek medyaya sitem etmiş. Mücadelesini her platformda sürdürmeye devam ediyor. 
 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam