"Manhattan Masalları" kitabı Çıktı

Uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde yaşayan yazar Buket Şahin'in Manhattan Masalları adlı kitabı çıktı. Şahin bu kitabında Amerikan rüyasını kendi gözüyle anlatıyor.

"Manhattan Masalları" kitabı Çıktı
10 Ocak 2019 - 18:05 - Güncelleme: 10 Ocak 2019 - 18:53

Kafka, Dickens, Whitman ve Faulkner'in kelimeleriyle epik bir Amerika'ya; Adayı yurt edinen Steinbeck, Hemingway, Mark Twain ile Manhattan'ın sokaklarını keşfetmeye; Beat kuşağının efsane yollarını arşınlamaya; Harlem'in caz büyüsünde melodilerle bir masalın gölgesine; sinemanın baş aktörü Manhattan'ın efsane oyuncu ve yönetmenlerinin çarpıcı detaylarına; Tesla'nın güvercinleri, Edward Said ve O. Henry'nin hicivlerine hazırsanız Manhattan Masalları yolculuğu başlıyor.

Araştırmacı yazar Buket Şahin'in, 1991'den bu yana yaşadığı New York'a dair yazdığı bu analiz eserinde; edebiyat ve sahne sanatlarının beşiği Adanın arka sokaklarında iz sürecek; Amerika rüyasını ve “postmodern” göçmen gecekondularının ardındaki hüznü; vahşi kapitalizmin merkezi Wall Street'in, kültür emperyalizmiyle tüketim çöplüğüne dönüşümünü gözlemleyecek; savaş üretim merkezi BM ve ırkçılığın soğuk koridorlarında dolaşacak; Paul Auster'in özel yorumlarıyla farklı Amerika'ları okuyacaksınız.

BUKET ŞAHİN KİMDİR?

Köy Enstitüsü mezunu Mersin'li öykücü Osman Şahin'in kızı. Aslen Çocukluk yılları İzmit ve İstanbul’da geçti. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Şahin staj nedeniyle Avusturya ve İsviçre'de staj yaptı. 

1987 yılında Viyana da tanıştığı Meksikalı Aztek aktivist Xoko Gomora’dan çok etkilendi ve “Azteklerin gerçek tarihi” kitabını Almanca'dan çevirdi. 3 yıl Siemens şirketinin finansman bölümünde çalıştıktan sonra, 1991 yılında New York’a gitti. 16 yıl yaşadığı New York’da MBA  eğitiminden sonra uzun yıllar Wall Street’de analist olarak çalıştı.

Kızılderi kökenli tarih öğretmeni Russell ile evlenen Şahin Manhattan'da Sanat-Kültür vakfı moon and stars project’in yönetim kurulunda görev aldı.

New York, Baltimore, Las Vegas ve Los Angeles’taki turizm fuarlarında görev aldı. 2006 yılında, Guatemala da düzenlenen “dünya Maya kongresi”ne davetli olarak katıldı, Orta Amerika ülkelerini gezdi. İzlenimlerini “Yaşayan Maya / Güneş Kadınları” başlıkları altında farklı sanat kurumlarında sunumunu sergiledi. ‘Travel Channel’, ‘CBS’, ‘MTV UK’ ve ‘BBC’ kanalları için Türkiye’yi tanıtan belgesel çekimlerinde araştırmacı ve mihmandar olarak çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde ‘Sömürü Düzeni’ üzerine yazı dizileri ve röportajlar yayınladı. Eduardo Galeano, William Engdahl, Andre Vltchek, Eva Golinger ile röportajlar yaptı.

2012 yılının ocak ayında Hürriyet Gazetesinde yayınlanan ve tutuklu gazetecilere dikkat çekilen Paul Auster röportajı, ülkemiz ve uluslararası siyasi ve edebiyat çevrelerinde büyük yankılar uyandırdı.

2008 yılında Peru ve Bolivya’da IZ TV için “Kayıp Inka kentlerinin izinde” adlı bir belgesel çekti. "İstanbul’un Kaybolan Çingene mahalleleri, kaybolan bellek, kentsel bölüşüm" adlı foto belgeselini 2009 yılında Helsinki, 2010 yılında Lizbon’da düzenlenen Gypsy Lore Society: dünya çingene sempozyumu'nda ve Romanya'daki “İraf” festivali’nde sundu. 60'a yakın ülke gezdi, kareledi. "Latin Amerika yakılan bellekler" ve "Sınırların ötesinden" adlı kitapları kaynak yayınları'nca yayınlandı. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum