• Reklam

Mars Aracı SN10, Test Uçuşunda İnfilak Etti

SpaceX'e ait Mars ve Ay'a yolculuk için tasarlanan SN10 uzay aracı, test uçuşunda infilak etti.

Reklam
Mars Aracı SN10, Test Uçuşunda İnfilak Etti
05 Mart 2021 - 07:19 - Güncelleme: 05 Mart 2021 - 12:29
  • Reklam
Uzay ve havacılık şirketi SpaceX'in Starship (Yıldız Gemisi) isimli uzay aracı prototipi SN10,
başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği dikine inişin ardından 8 dakika sonra infilak etti. SpaceX baş entegrasyon mühendisi John Insprucker, patlamanın ardından canlı yayında açıklama yaptı.

Spacex'in Mars ve Ay yolculuğu için tasarladığı uzay aracı Starship'in prototipi yüksek irtifa test uçuşu sırasında yere indikten sonra infilak etti.

Teksas'ta yüksek irtifa test uçuşu için fırlatılan SN10 prototipinin patlamaya rağmen uçuş sırasında manevralarını başarıyla gerçekleştirdiği ve başarılı bir iniş yapmayı başardığı belirtildi. Uzmanlar metan sızıntısından dolayı patlamanın gerçekleştiğini bildirdi.

John Insprucker, "Üçüncü kez bir cazibe… Starship 10’un tamamlanan güzel bir test uçuşunun ardından iniş pistinde başarılı bir yumuşak geri dönüş yaşadık” dedi.

Patlamanın nedeni firma tarafından resmi olarak henüz açıklanmadı, ancak Elon Musk bu tür olaylardan ‘RUD’ veya Hızlı Plansız Sökme olarak bahsetti. Bazı kaynaklar ise üsse bağlı iniş ayaklarının açılmadığını, bunun da roketin devrilmesine neden olduğunu ve metan gazının geçtiği, ezilmiş boruların patlamaya zemin hazırladığını tahmin ediyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com