Mars’ta göl bulundu

Mars'ta göl bulundu

Bilim Dergisi'ndeki bir makaleye göre, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile çalışan bir grup İtalyan araştırmacı, Mars yüzeyinin yaklaşık 1,5 kilometre (1 mil) altında ve 20 km uzunluğunda bir göl tespit etti.

26 Temmuz 2018 - 18:37

Science Dergisi'nde yer alan makaleye göre Mart 2012 ve Aralık 2015 arasında, araştırmacılar, Mars'ın Planum Australe bölgesinde radyo dalgalarıyla yaptıkları haritalama yaptılar. Araştırmanın sonunda, Antarktika ve Grönland'daki subklastik göllere benzer bir göl olduğunu tespit ettiler. 

Dergiye konuşan bilim insanları, Mars'ın güney buzullarının yaklaşık bir buçuk kilometre altında, yaklaşık 20 kilometre boyunca uzanan bir yer altı gölü bulunduğunu ifade etti. 

 

Bilim adamları Mars'ın çok soğuk olduğunu, bu yüzden buz kapağının altındaki suyun donmuş olabileceğini söyledi. Suyun şimdi oluşmasının nedeni ise suda bulunan bol miktardaki magnezyum, kalsiyum ve kaya tuzlarının bir araya gelerek çözülmesi.

 

Büyük miktarlarda oluşan bu su gelecekte Marslı koloniciler için gerekli olabilir. Ancak bilim adamlarına göre bunun için suyu kaya tuzundan arındırmak gerekecek. Bunun maliyetinin çok fazla olacağını söyleyen uzmanlar Mars'taki suyun içilemeyeceği düşüncesini savunuyor.

 

 

60 saniyede günün özeti (adblocker) yazılımınızı kapatıp sayfayı yenileyin.

 

Dehşetin boyutlarını en iyi anlatan kare

Dar gelirlilere bedava kaplıca

Dünya 27 Temmuz'a kilitlendi

mars su bilim tuzlu su

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New Jersey Highway'de Para Kaosu
New Jersey Highway'de Para Kaosu
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak
Apple Teksas'ta 20 bin kişiyi alacak