• Reklam
Reklam

Maskelerdeki Büyük Tehlike!

Yağmurdan kaçarken doluya tutuluyoruz! Salgın başladığından beri virüsten korunmada en önemli araç şüphesiz maskeler. Ancak maskeler de başka birçok hastalığa yol açabilir!

Reklam
Maskelerdeki Büyük Tehlike!
02 Nisan 2021 - 19:20
  • Reklam
İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs nedeniyle, tüm dünya zor günlerden geçiyor. Çeşitli aşılar üretildi ve başta zengin ülkeler olmak üzere tüm dünya hızla aşı olmaya çalışıyor. Ancak her şeye rağmen korunmak için maskelerden kurtulamıyoruz. Daha uzunca bir süre de kurtulacakmışız gibi görünmüyor.

Pek çok çeşidi bulunan maskeler, korona virüsten korurken, başka sağlık risklerini de beraberinde getiriyor olabilir. Alman bilim insanları Prof. Dr. Michael Braungart ve Dr. Dieter Sedlak bu konuyu araştırdı.

Akciğerler Risk Altında
Hamburg Çevre Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Braungart, belli tip maskeleri uzun süreler boyunca kullanmanın, kimyasal atıklara ve mikroplastiklere maruz kalmaya yol açabileceğini söyledi. Braungart, bu durumun uzun vadede solunum sistemi ve akciğerlere zarar verebileceğine dikkat çekti.

"Ağız ve burun yoluyla soluduğumuz şey aslında tehlikeli atıklar" diyen Prof. Dr Braungart,
maskelerin tıbbi ekipmanlarda olduğu gibi belli güvenlik standartlarını sağlaması gerektiğini
vurguladı.

Dr. Sedlak da meslektaşıyla aynı endişeleri taşıdığını belirtti. Özellikle cerrahi maskelerin yapısında bulunan florokarbon ve formaldehit gibi bileşenlerin kanserojen riskini büyük oranda artırabileceğini söyledi.

Kumaş Maskelerde Risk Daha Az
Sedlak, "Dürüst olmam gerekirse cerrahi maskelerde florokarbonla karşılaşmayı beklemiyordum. Ancak uyguladığımız özel yöntemler sayesinde bunları tespit etmek oldukça kolay. Bu çok büyük bir sorun." dedi.

Kumaş maskelerdeki riskin görece daha az olduğunu belirten Sedlak, o noktada da mikrofiber
parçacıkların risk faktörü olarak ortaya çıktığını ifade etti.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com