Massachusetts'in En Çok Konuşulan Türk Çifti

Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts General Hastanesi'nde araştırmalar yapan genetik uzmanı Mihriban Yıldırım agresif hızlı ilerleyen meme kanserinde tedaviye dirençli hücre tiplerini ve buna neden olan mekanizmayı bulmayı başarırken, eşi, makine mühendisi Murat Yıldırım ise beyin hücrelerini yüksek çözünürlükte görüntüleyebilen bir mikroskop geliştirdi.

Massachusetts'in En Çok Konuşulan Türk Çifti
10 Şubat 2019 - 19:14

Eğitimi için ABD'de bulunan Stoony Brook Üniversitesi'ne giden ve 2009 yılından beri ABD'de yaşayan Mihriban Yıldırım, burada moleküler ve hücre biyolojisi bölümünden doktorasını aldı. Yıldırım, 2009'da eşi Murat Yıldırım ile birlikte doktora çalışmaları için Harvard Üniversitesi'ne bağlı Massachusetts General Hastanesi'nde araştırma çalışmalarına başladı. Genetik uzmanı Yıldırım, farklı kanser türlerinde tümör hücrelerinin artmasına neden olan mekanizmaları ve bu mekanizmaların kanserin ilerleyişindeki etkileri konusunda çalışmalar gerçekleştirdi. 2018 yılı Eylül ayında 'Nature Communications' dergisinde çıkan ve  çok agresif bir meme kanseri türü olan 'uçlu negatif meme kanserinde (TNBC) tek hücre RNA sekanslaması' çalışmasında kanser tedavisine direnç gösteren hücre tiplerini ve buna sebep olan mekanizmayı bulmayı başardı. Bu çalışma agresif seyri olan bu meme kanserinin tedavisi ve önlenmesi acısından önem teşkil edebilecek bir çalışma oldu.

SES TELLERİNDE SORUNLARI TEDAVİ EDECEK CİHAZ GELİŞTİRDİ

Murat Yıldırım ise lisans ve yüksek lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı. Teksas Üniversitesi Makine Mühendisliği'nde doktorasını tamamlayan Murat Yıldırım ise doktora çalışmaları sırasında, ses tellerinde oluşan yaralanmaları yüksek çözünürlükte görüntüleyebilen mikroskoplar geliştirdi. Bu sayede, ses tellerinde farklı sebeplerden oluşan ve ses bozukluklarına sebep olan sorunları lazerli görüntüleme ve mikro cerrahi ile iyileştirebilmeyi başardı.  Hurriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum